logo

TARTIŞILAN KOMUTAN KUTEYBE BİN MÜSLİM

3yorhan

3yorhan
orhanyusuf@gmail.com
TARTIŞILAN KOMUTAN KUTEYBE BİN MÜSLİM

Tarihçiler Tarafından Çok tartışılan Bir İsim olan ; Kuteybe bin Müslim (669 basra – 715), Emevilerin en önemli Arap komutanlarından biri ve Emevilerin Horasan valisi.

Emevi valisi Haccac’ın Kuteybe’yi Türklerin fethi ile 705 yılında görevlendirmesiyle beraber,

Kuteybe b.Müslim komutasındaki Araplar Maveraünnehir’e karşı cihad başlattılar.

Kuteybe bin Müslim’in hedefi,

Türklerin hakimiyetinde bulunan Maveraünnehir ve Toharistan’ı fethetmekti.

Sert bir kumandan olan Kuteybe, büyük bir askeri harekata girişti.

Aşağı Toharistan’da bazı şehirleri ele geçiren Kuteybe, dönemin en büyük ve zengin ticaret merkezlerinden biri olan, Baykent’in üzerine yürüdü.

İki ay kadar süren bir mücadeleden sonra başarıya ulaşınca, Araplar Baykent’e girdiler.

Şehrin zenginliğini karşısında varlıkları ele geçirebilmek için bir karışıklık çıkardılar ve birkaç günlük yağmanın ardından şehri yakıp yıktılar. Şehirde eli silah tutan Türkler boğazlandı.

Kadınlar ve çocuklar ise, esir edilerek,

başka yere gönderildi.

Katliamlarla ilerleyen Kuteybe, hayatının son günlerine kadar benzer yöntemleri kullandı. Baykent’in ardından Talkan’da da katliamlara girişen Araplar, teslim olan Türkleri kılıçla öldürdü.

Ayrıca Türkler sıra sıra ağaçlara asıldılar.

Kuteybe, on yılı aşkın bir zaman boyunca saldırdığı Türk diyarlarını yağmaladı, tahrip etti. Saldırılara rağmen Türkler, çeşitli yollarla Arap hakimiyetine direndi.

Örneğin, Semerkant Türkleri Kuteybe’ye cizye vermeyi kabul eden hanları Tarhun’un yerine Gurak Han’ı başa geçirdiler ve mücadeleye devam ettiler.

Kuteybe Semerkant’a senelerce uğraştıktan sonra ancak 711’de girebildi.

Harezm’de de benzer olaylara neden olan Kuteybe, zengin Harezm şehirlerini yağmaladıktan sonra kardeşinin esir ettiği 4.000 Türk gencini boğazlatarak öldürttü.

Kuteybe’nin etkin olduğu bölgelerde Müslüman olmayan halk kısa zamanda malvarlıklarını kaybetti. Zerdüştlüğe sadık kalmak için İran dinine bağlı olanlar ise, yeraltındaki mağaralara kaçmak zorunda kaldılar.

Görevli imamlar, ev ev dolaşarak İslam’a yeni geçenleri namaza çağırıyorlardı.

Kuteybe’nin Türk hükümdar Nizek Tarhan’ı boynunu vurdurarak öldürüşü konusunda ise Taberi, Belazuri, Dineveri ve İbnü’l-Esir’den naklen şunları yazar;

“…Haccac’ın mektubunun gelmesi beklenildi.

Kırk gün sonra cevap geldi.

Haccac Kuteybe’ye, Nizek’i öldürmesini emrediyordu.

Kuteybe, bunun üzerine Nizek’i yanına çağırdı ve boynunu vurdu.

Başını Haccac’a gönderdi.”

Nizek Tarhan’dan sonra bölgede İslamiyet yayıldı ve eski dinini koruyanlar, Budizm’den ayrılmayanlar ise, “kafir” olarak sayıldılar.

Kuteybe’nin ölümünün ardından Maveraünnehir’deki Arap fetihleri kesintiye uğradı.

Kaynak; Vikipedi

***

Nizek Tarhan:

”Akhun imparatorluğunun emevi ordularına karşı direnişiyle ünlenmiş son büyük hükümdarlarından. 700 yılından itibaren maveraünnehir’e yönelen arap saldırılarının hepsini kırmış, sasani hanedanının sistan eyaletinde tekrar kurulmasına yardımcı olmuş ama sonunda hileyle alt edilip idam edilmiştir.”

Etiketler: » »
116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?

  31 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Uzun süredir muhtelif konular hakkında yazmak istiyordum. Bu yazıların bir kısmını hikaye şeklinde ele almak istedim. Bu hikayelerin bir kısmı seri halinde olacak. Bir hikaye bir umut serisini yazmaya başladım. Nasıl Zengin Olunur? Bir gün Umut'a bir telefon gelir. "Efendim" der Umut. Telefonun diğer ucunda birkaç kişi var. Bir tanesi kısa boylu beyaz sakallı, takma dişli bir ihtiyar, gözlerini telefona sabitlemiş sakin bir şekilde dinliyor. Bir soru sordular "nasıl zengin olunur?" Umut: "Çalarak" dedi. Telefonu göbekli beyaz yüzlü orta yaş...
 • Kurtlar Vadisini Bir De Bu Gözle Okuyun

  31 Mayıs 2020 Dünya, Genel, Köşe Yazıları

  Bir gün ormanlık ve puslu bir vadide bir Sibirya kurdu, bir Alman kurdu, bir de Türk Kurdu gidiyorlarmış. Karşılarına bir koyun çıkmış. Alman kurdu hemen atılmış. Arkadaşlar siz bana bırakın ziyafet için önlüklerinizi bağlayın demiş. Koyun o arada çalılıkların arkasında otluyormuş. Alman kurdu önce Hitler gibi bir nara atmış eşeden köşeden yallah diyerek saldırmış koyuna. Yeşil otların arasındaki çukura düşüp ayağını yaralamış. Eli boş diğer kurtların yanına ayağı aksayarak dönmüş. Ne oldu dediklerinde istesem yakalardım ama koyunda corona virü...
 • Birleşmiş Milletler’in New York’taki Karargâh Binasının Arsası

  18 Mayıs 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Televizyonda sık sık gördüğümüz Birleşmiş Milletler binasının tam adı "Birleşmiş Milletler'in New York'taki karargâh binası"dır. Böylesine önemli bir yerin arazisi nasıl BM ye tahsis edildi veya satın alındı hiç düşündünüz mü? 1949-1950 yılları arasında inşa edilen bu yapının yerini Rockefeller ailesine aittir. Manhattan'dan fazla izole olması nedeni ile Nelson Rockefeller bir miktar ek satın alma düzenledi. Bu 8,5 milyon dolarlık satın almadır. Bu para baba John D. Rockefeller, Jr. tarafından sağlandı. Binanın ana mimarları Le Corbusier ve ...
 • Şeytan ve Nefis Sohbeti – Ah Hoca Efendi

  16 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Yıllar öncesiydi. Kars taraflarında bir camiye girdim. Kürsüde bir hoca efendi sohbet ediyor. Cemaat dağınık bir şekilde oturmuş. İhtiyar dedeler bir köşeye çekilmiş birisi duvara yaslanmış, öteki bir direğe yaslanmış ayaklarını uzatmış, bir diğeri düşünceli bir şekilde boynunu bükmüş yere bakıyor sohbeti dinliyorlardı. İhtiyarların arasına girdim bir kenara oturuverdim. 12-13 yaşlarında belki biraz daha küçüktüm. Hoca efendiden nefis isminde bir kelime duydum biraz da açtım açıkçası aklıma yemek geldi.  Güzel nefis mis gibi bir yemek hayal ett...