logo

Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun

Tahsin AKIN

facebooktwitter
Tahsin AKIN
tahsin@tahsinakin.com
Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun

Geçtiğimiz günlerde () kuruldu.

‘ın kurucular kurulunu oluşturduğu bir heyet, yeni partinin kuruluş dilekçesini 9 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na verilmişti, partinin adı “DEVA” kısaltmasıyla Demokrasi ve Atılım Partisi oldu, 90 kişilik kurucular kurulu listesinde eski bakanlardan Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Selma Aliye Kavaf ile AK Parti‘den istifa eden İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu da yer aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talebi doğrultusunda “metal yorgunluğu” gerekçesiyle 2017'de başkanlık görevini bırakmak zorunda kalan eski Balıkesir Belediye ı Ahmet Edip Uğur da partide yer aldı. Babacanın partisi karma bir parti görünümü vermekte. Eski MHP, BBP, ANAP‘lılar da listede yer aldı. Partinin kurucular listesinde MHP kökenli Ramiz Ongun, eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Musa Malik Yıldırım, eski Anavatan Partisi Milletvekili Halil Özsoy da kurucular listesinde yer aldı. Asker kökenli isimler de parti de yer aldı. Babacan güvenlik uzmanı Metin Gürcan ile emekli Korgeneral Mehmet Şanver'i de kurucular listesine aldı. Yakın tarihte AKP'den istifalarla DEVA partisine yönelişin artacağını düşünüyorum. Ve bu gerçekleşirse “Ali Babacan Yeni Başkan” olur.

Ali Babacan

Ali Babacan 4 Nisan 1967 yılında Ankara'da doğdu. Aslen Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Değirmenyolu köyü nüfusuna kayıtlıdır. Mesleği; mühendis, ekonomist ve siyasetçi. Babacan'nın eğitim yıllarındaki başarısı göz dolduruyor. Okul yıllarındaki birincilikleri dikkatimizi çekti. 1985'te TED Ankara Koleji‘ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD‘ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Chicago'da bulunan Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı. 1992-1994 yılları arasında, Birleşik Devletler'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da babasının şirketinde iş hayatını sürdürdü. 2003-2010 yılları arasında yapılan Bilderberg Toplantıları'na katıldı.

Ali Babacan'ın Siyasi Kariyeri

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23., 24. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara milletvekili oldu. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. hükûmetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti. 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretti.
1 Mayıs 2009 tarihinden sonra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak hükûmetlerde görev yaptı. Davutoğlu hükûmeti döneminde başbakan danışmanlığı yapmıştır. 8 Temmuz 2019'da kurucusu olduğu AK Parti'den istifa etti. 9 Mart 2020'de Deva Partisini kurdu.

Ekonomi alanında görüşleri ile daha şimdiden halkın umudu olmayı başardı. Son günlerde yaptığı bazı açıklamalarında Ak Parti'nin yaptığı hatalardan ders almadığı ve sorumluluk alamadığını belirtti. Ekonomik ön görüsüne göre yakın gelecekteki krizin öncelikle Avrupa'yı daha sonra ise gelişmiş ülkeleri daha çok etkileyeceğini belirtti. Ülkemizde bugün gereken önlemlerin alınmamasından yakındı. Ekonomik tedbirlerin alınmasında çok gecikildiğini vurguladı. Bu günlerden alınmayan tedbirlerin bedelini ileride daha ağır bir şekilde ödeyeceğimizi belirtti.

Yaklaşık 2015 yılından beri yeni parti söylemleri ile gündeme gelmişti. O günden bugüne ülkemizde çok fazla şey değişti, hiç hesapta olmayan kavgalar yaşandı, saflar bazen sıkılaştı bazen dağıldı. Geldiğimiz noktada çözümü kolay olmayan bir ekonomik kriz var. Umut ediyorum ki Ali Babacan yeni Devlet Başkanı olarak Türkiye'nin umudu olur.

Etiketler: » » » » »
1445 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?
#

Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun” için 1 yorum

 1. 3yorhan : diyor ki:

  hayırlı uğurlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu ayetler cemaatler için mi geldi?

  24 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  İslam dininde tarikatlerin yeri nedir? Tarikatçilik, dincilik, cemaatçilik Kurana uygun mu? https://www.youtube.com/watch?v=H8WajNHTT3k Bu soruların cevabını gelin birlikte Kuranı Kerimden araştıralım. Bugün ülkemizde çeşitli tarikatlere bağlı birçok grup halinde cemaat bulunmaktadır. Prof. Dr. Esergül Balcı’nın 2018’de hazırladığı rapora göre Türkiye’de belli başlı 30 tarikat ve onlara bağlı 400 kol bulunuyor. Kaynak Cemaatler kendi ekosistemini oluşturmuş ve grupça hareket etmektedir. Peki bu gruplar için Kuran ne diyor? Âl-i İmrâ...
 • Kahlenberg(Alaman Dağı)

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Politika, Tarih, Tüm Manşetler

  Bazılarına göre Kahlenberg deyince akıllara Danimarkalı ünlü futbolcu Thomas Kahlenberg gelebilir. Oysa tarihimizin dönüm noktalarından birisi olan bir muhaberenin yaşandığı yerin adıdır Kahlenberg. Günümüzde orta Avrupa da olan Viyana’ya gelen herkesin çıktığı veya çıkarıldığı, İstanbul’daki Çamlıca tepesine benzeyen tepedir. 12 Eylül 1683'te Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu orduları arasında yapılan meydan muhasebesi Kahlenberg Muharebesi ya da Osmanlıların verdiği isimle Almandağı Muharebesi olarak bilinir. Muhar...
 • 40 Ton Altın’ın Hikayesi

  11 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Tarih

  40 Ton Altın'ın Hikayesi ve Baş Rostolar Bir Umut Hikayesi Serisi devam ediyor. 40 Ton Altın'ın Hikayesi Başlıyor Burada dinleyecekleriniz gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek kurgulanmış olabilir. Ufukta kara gözüktü. Suvari Bey heyecanlıdır. Yol boyunca Çarkçıbaşı ile görüşmüş bir aksilik çıkmaması için tanrıya dua etmiştir. Yolu uzun, yükü ağırdır. Tayfa yükten habersiz ama yükün önemini kaptanların ciddiyetinden anlamıştır. Korumalar eşliğinde bu gemi limana yanaşır.  Nihayet büyük yük ve büyük emanet Kitauların ülkesine ulaştırılmış...
 • Cin Nedir? Cinlerin Özellikleri Nelerdir?

  30 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Cin, duyu organlarıyla algılanamayan, çeşitli şekillere girebilen, ateşten yaratılmış, ruhanî varlıklara verilen bir addır. Kuranı Kerimde Rahman Süresi 15.inci ayette şöyle tanımlanmaktadır: Cinleri dumansız, saf alevden yarattı. “CİN” adıyla bilinen gerçeği itibarıyla insan gözü tarafından görülemeyen bazen de sahip oldukları özellikler dolayısıyla, bazı insanlara maddemsi görüntüler verebilen canlılardır. Kur’ân-ı Kerîm’de “CİN” kelimesiyle tanımlanan; halk arasında “peri”, “dev”, “hayalet”, “cin”, “ecinni” diye bilinen; görüntülerine gö...