logo

Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun

Tahsin AKIN

facebooktwitter
Tahsin AKIN
tahsin@tahsinakin.com
Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun

Geçtiğimiz günlerde Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kuruldu.

Ali Babacan‘ın kurucular kurulunu oluşturduğu bir heyet, yeni partinin kuruluş dilekçesini 9 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na verilmişti, partinin adı “DEVA” kısaltmasıyla Demokrasi ve Atılım Partisi oldu, 90 kişilik kurucular kurulu listesinde eski bakanlardan Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Selma Aliye Kavaf ile AK Parti‘den istifa eden İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu da yer aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talebi doğrultusunda “metal yorgunluğu” gerekçesiyle 2017’de başkanlık görevini bırakmak zorunda kalan eski Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da partide yer aldı. Babacanın partisi karma bir parti görünümü vermekte. Eski MHP, BBP, ANAP‘lılar da listede yer aldı. Partinin kurucular listesinde MHP kökenli Ramiz Ongun, eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Musa Malik Yıldırım, eski Anavatan Partisi Milletvekili Halil Özsoy da kurucular listesinde yer aldı. Asker kökenli isimler de parti de yer aldı. Babacan güvenlik uzmanı Metin Gürcan ile emekli Korgeneral Mehmet Şanver’i de kurucular listesine aldı. Yakın tarihte AKP’den istifalarla DEVA partisine yönelişin artacağını düşünüyorum. Ve bu gerçekleşirse “Ali Babacan Yeni Başkan” olur.

Ali Babacan Biyografi

Ali Babacan 4 Nisan 1967 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Değirmenyolu köyü nüfusuna kayıtlıdır. Mesleği; mühendis, ekonomist ve siyasetçi. Babacan’nın eğitim yıllarındaki başarısı göz dolduruyor. Okul yıllarındaki birincilikleri dikkatimizi çekti. 1985’te TED Ankara Koleji‘ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD‘ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Chicago’da bulunan Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı. 1992-1994 yılları arasında, Birleşik Devletler’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara’da babasının şirketinde iş hayatını sürdürdü. 2003-2010 yılları arasında yapılan Bilderberg Toplantıları’na katıldı.

Ali Babacan’ın Siyasi Kariyeri

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23., 24. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara milletvekili oldu. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. hükûmetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış’ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti. 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu’na devretti.
1 Mayıs 2009 tarihinden sonra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak hükûmetlerde görev yaptı. Davutoğlu hükûmeti döneminde başbakan danışmanlığı yapmıştır. 8 Temmuz 2019’da kurucusu olduğu AK Parti’den istifa etti. 9 Mart 2020’de Deva Partisini kurdu.

Ekonomi alanında görüşleri ile daha şimdiden halkın umudu olmayı başardı. Son günlerde yaptığı bazı açıklamalarında Ak Parti’nin yaptığı hatalardan ders almadığı ve sorumluluk alamadığını belirtti. Ekonomik ön görüsüne göre yakın gelecekteki krizin öncelikle Avrupa’yı daha sonra ise gelişmiş ülkeleri daha çok etkileyeceğini belirtti. Ülkemizde bugün gereken önlemlerin alınmamasından yakındı. Ekonomik tedbirlerin alınmasında çok gecikildiğini vurguladı. Bu günlerden alınmayan tedbirlerin bedelini ileride daha ağır bir şekilde ödeyeceğimizi belirtti.

Yaklaşık 2015 yılından beri yeni parti söylemleri ile gündeme gelmişti. O günden bugüne ülkemizde çok fazla şey değişti, hiç hesapta olmayan kavgalar yaşandı, saflar bazen sıkılaştı bazen dağıldı. Geldiğimiz noktada çözümü kolay olmayan bir ekonomik kriz var. Umut ediyorum ki Ali Babacan yeni Devlet Başkanı olarak Türkiye’nin umudu olur.

Etiketler: » » » » »
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?
#

Yeni Başkan Ali Babacan – Türkiye’ye Hayırlı Olsun” için 1 yorum

 1. 3yorhan : diyor ki:

  hayırlı uğurlu olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?

  31 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Uzun süredir muhtelif konular hakkında yazmak istiyordum. Bu yazıların bir kısmını hikaye şeklinde ele almak istedim. Bu hikayelerin bir kısmı seri halinde olacak. Bir hikaye bir umut serisini yazmaya başladım. Nasıl Zengin Olunur? Bir gün Umut'a bir telefon gelir. "Efendim" der Umut. Telefonun diğer ucunda birkaç kişi var. Bir tanesi kısa boylu beyaz sakallı, takma dişli bir ihtiyar, gözlerini telefona sabitlemiş sakin bir şekilde dinliyor. Bir soru sordular "nasıl zengin olunur?" Umut: "Çalarak" dedi. Telefonu göbekli beyaz yüzlü orta yaş...
 • Kurtlar Vadisini Bir De Bu Gözle Okuyun

  31 Mayıs 2020 Dünya, Genel, Köşe Yazıları

  Bir gün ormanlık ve puslu bir vadide bir Sibirya kurdu, bir Alman kurdu, bir de Türk Kurdu gidiyorlarmış. Karşılarına bir koyun çıkmış. Alman kurdu hemen atılmış. Arkadaşlar siz bana bırakın ziyafet için önlüklerinizi bağlayın demiş. Koyun o arada çalılıkların arkasında otluyormuş. Alman kurdu önce Hitler gibi bir nara atmış eşeden köşeden yallah diyerek saldırmış koyuna. Yeşil otların arasındaki çukura düşüp ayağını yaralamış. Eli boş diğer kurtların yanına ayağı aksayarak dönmüş. Ne oldu dediklerinde istesem yakalardım ama koyunda corona virü...
 • Birleşmiş Milletler’in New York’taki Karargâh Binasının Arsası

  18 Mayıs 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Televizyonda sık sık gördüğümüz Birleşmiş Milletler binasının tam adı "Birleşmiş Milletler'in New York'taki karargâh binası"dır. Böylesine önemli bir yerin arazisi nasıl BM ye tahsis edildi veya satın alındı hiç düşündünüz mü? 1949-1950 yılları arasında inşa edilen bu yapının yerini Rockefeller ailesine aittir. Manhattan'dan fazla izole olması nedeni ile Nelson Rockefeller bir miktar ek satın alma düzenledi. Bu 8,5 milyon dolarlık satın almadır. Bu para baba John D. Rockefeller, Jr. tarafından sağlandı. Binanın ana mimarları Le Corbusier ve ...
 • Şeytan ve Nefis Sohbeti – Ah Hoca Efendi

  16 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Yıllar öncesiydi. Kars taraflarında bir camiye girdim. Kürsüde bir hoca efendi sohbet ediyor. Cemaat dağınık bir şekilde oturmuş. İhtiyar dedeler bir köşeye çekilmiş birisi duvara yaslanmış, öteki bir direğe yaslanmış ayaklarını uzatmış, bir diğeri düşünceli bir şekilde boynunu bükmüş yere bakıyor sohbeti dinliyorlardı. İhtiyarların arasına girdim bir kenara oturuverdim. 12-13 yaşlarında belki biraz daha küçüktüm. Hoca efendiden nefis isminde bir kelime duydum biraz da açtım açıkçası aklıma yemek geldi.  Güzel nefis mis gibi bir yemek hayal ett...