logo

Şeytan ve Nefis Sohbeti – Ah Hoca Efendi

Tahsin AKIN

facebooktwitter
Tahsin AKIN
tahsin@tahsinakin.com

Yıllar öncesiydi. Kars taraflarında bir camiye girdim. Kürsüde bir hoca efendi sohbet ediyor. Cemaat dağınık bir şekilde oturmuş. İhtiyar dedeler bir köşeye çekilmiş birisi duvara yaslanmış, öteki bir direğe yaslanmış ayaklarını uzatmış, bir diğeri düşünceli bir şekilde boynunu bükmüş yere bakıyor sohbeti dinliyorlardı. İhtiyarların arasına girdim bir kenara oturuverdim. 12-13 yaşlarında belki biraz daha küçüktüm. Hoca efendiden nefis isminde bir kelime duydum biraz da açtım açıkçası aklıma yemek geldi.  Güzel nefis mis gibi bir yemek hayal ettim. Konuyu pek de anlamamıştım. Hoca efendi bir şeyler söylüyor ama pek de iyi şeyler söylemiyordu. Kendi kendime yemek de mi sevmeyeceğiz dedim. Sohbet devam ettikçe bu nefis başka bir şey dedim. Pür dikkat hoca efendiyi dinliyorum. Nefs-i emmareden bahsediyor. Bu nefis insanın en büyük düşmanı imiş ve 72 şeytan kuvvetindeymiş.

İnsanın düşmanı nefsi ve şeytandır. Şeytan hayat boyu insanı kandırmaya çalışır, insanı doğru yoldan çıkarıp azgınlığa sapıklığa sürükler. Şeytanın vesveselerinden sadece Allah’ın salih kulları korunur. Şeytan insana farklı şekillerde gelip onu kandırabilir. Nice büyük zatlar, alimler dahi şeytan tarafından kandırılmıştır.

Bir anda sesli düşündüm çocukluk hali ile hoca efendiye bir soru sordum. Hocam bu şeytanı öldüremiyor muyuz? Birisi öldürsün bunu hepimiz kurtulalım dedim.

Hoca efendi biraz şaşkın biraz hoş bir edayla hayır dedi. Ölmüyormuş. Günahları ve dünyayı insanlara güzel gösterip kıyamete kadar insanları kandırmaya devam edecekmiş.

Şeytan; insana günahları sevdiriyor, dünya sevgisini artırıyor. İnsanları fakirlikle korkutup çirkin işlere sevkeder. İnsanlara vaadlerde bulunup onları boş kuruntularla oyalar. Şeytan kalbe vesvese verdiğinde bu düşünceyi kabul etmeyip hemen Allah’a sığınmak gerekiyor.

Bir de nefis var. Nefs-i Emmare bu da her insanda mevcut. Tasavvuf ehline göre merkezi insanın iki kaşının ortasında bulunuyormuş. Ve bu da şeytan gibi günahlara meyilli bir yaratık. İnsan her an şeytana ve nefsine karşı tetikte olmalı.

O sohbet boyunca şeytanı hayal ettim her an gelecek diye hazırda bekledim. Açıkçası nefsi anlamamıştım. Ama şeytanı çok iyi öğrendim. İçimden gelen bazı hislerden, düşüncelerden ve çevredeki insanların yanlış hareketlerinden hemen orada bir şeytanın olduğuna inanır ve ona göre hazırlık yapardım. Bu düşünceler gelince fren yapmasını öğrendim. Kafi derecede şeytandan kurtuldum çünkü hep hazırlıklı idim. Ama maalesef insan şeytanlarından kurtulamadım. Ne kadar iyi niyetli olduysam o kadar çok kandırıldım. Ah hoca efendi keşke biraz da insan şeytanlarından bahsetseydin şeytanlaşmış insanların da şerrinden korunurdum. Allah hepimizi nefsimizden, şeytandan ve şeytanlaşmış insanlardan, cinlerden korusun. Amin.

Etiketler: » » »
106 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Birleşmiş Milletler’in New York’taki Karargâh Binasının Arsası

  18 Mayıs 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Televizyonda sık sık gördüğümüz Birleşmiş Milletler binasının tam adı "Birleşmiş Milletler'in New York'taki karargâh binası"dır. Böylesine önemli bir yerin arazisi nasıl BM ye tahsis edildi veya satın alındı hiç düşündünüz mü? 1949-1950 yılları arasında inşa edilen bu yapının yerini Rockefeller ailesine aittir. Manhattan'dan fazla izole olması nedeni ile Nelson Rockefeller bir miktar ek satın alma düzenledi. Bu 8,5 milyon dolarlık satın almadır. Bu para baba John D. Rockefeller, Jr. tarafından sağlandı. Binanın ana mimarları Le Corbusier ve ...
 • Şeytan ve Nefis Sohbeti – Ah Hoca Efendi

  16 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Yıllar öncesiydi. Kars taraflarında bir camiye girdim. Kürsüde bir hoca efendi sohbet ediyor. Cemaat dağınık bir şekilde oturmuş. İhtiyar dedeler bir köşeye çekilmiş birisi duvara yaslanmış, öteki bir direğe yaslanmış ayaklarını uzatmış, bir diğeri düşünceli bir şekilde boynunu bükmüş yere bakıyor sohbeti dinliyorlardı. İhtiyarların arasına girdim bir kenara oturuverdim. 12-13 yaşlarında belki biraz daha küçüktüm. Hoca efendiden nefis isminde bir kelime duydum biraz da açtım açıkçası aklıma yemek geldi.  Güzel nefis mis gibi bir yemek hayal ett...
 • Rekorları Tersten Kıranlar; Sokaktan Beş Yıldızlı Otele

  10 Mayıs 2020 Dünya, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bazen her şeyin en kötüsü bizi bulur ya. Kaçmak istersin kaçamazsın. Kötü gibi görünsede senin iyiliğin ile sonuçlanabilir. ABD New York'tan böyle bir haber geldi. Evsizler salgın sebebi ile 5 yıldızlı oteller de misafir edilecekmiş. İnşallah hayatımızda her zor şey böyle sonuçlanır. NEW YORK — Vali Andrew Cuomo’nun kararı çerçevesinde, New York’taki metro istasyonları 115 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz Çarşamba gecesinden itibaren gece yarısından sonra kapanmaya başladı. Metroda yaşayan yüzlerce evsiz kentin çeşitli bölgelerinde otellere ve s...
 • Kısık Ateşte 1 Mayıs 2020 İşçi Bayramı

  01 Mayıs 2020 Genel, Köşe Yazıları

  Dün 30 Nisan idi iş yerlerindeki telefonlarda duyduğumuz hayırlı bayramlar, hayırlı tatiller temennisi ile yarının 1 Mayıs olduğunu hatırladık. Virüsten kaynaklı sokağa çıkma yasağı olduğundan bizim gibi sıradan vatandaşlara tatil ve yarın geç kalabileceğim sevinci veren 1 Mayıs İşçi Bayramı bu yıl sanki biraz buruk geçecek gibiydi. Ramazan ayının oruçlu günlerinin de etkisiyle saat ondan sonra uyanıp TV kumandasına sarılınca tutuklama ve arbede haberleri şaşırttı doğrusu. Disk ten 20 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında başkan Arzu Çerkezoğlu ...