logo

La Fayette Park – Parklar ve Hareketler

3yorhan

3yorhan
orhanyusuf@gmail.com
La Fayette Park – Parklar ve Hareketler

ABD de bitmek bilmeyen ırkçılık karşıtlarının gösterileri George Floyd’un ölümün ardından yeniden yoğunlaştı. Gösterilerin merkezleri genelde parklar olmaktadır. Bizdeki gösteriler nasıl gezi parkını gündeme getiriyorsa ABD’deki gösteriler deyince de artık Lafayette Park ismi dillerden düşmez oldu.
Mutlaka merak edip araştıranlar olmuştur. Bu Lafayette nedir? Neyin nesi kimin fesidir diye. Evet araştırdığımızda fesli birisinin adı olduğu ortaya çıkıyor. Gilbert du Motier de La Fayette. 6 Eylül 1757 doğup – 20 Mayıs 1834 te 77 yaşında hayatını kaybeti. Fransız aristokrat ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda savaşmış bir askerdi. George Washington, Alexander Hamilton ve Thomas Jefferson’ın yakın arkadaşı olan Lafayette, 1789’daki Fransız Devrimi ile 1830’daki Temmuz Devrimi’nin önemli isimlerindendi. Chavaniac’da Auvergne ilinde doğan Lafayette, toprak sahibi, varlıklı bir aileden geliyordu. Ailenin askeri geleneğini takip ederek, on üç yaşında subay olarak görevlendirildi. Bağımsızlık savaşlarına yol açan sebeplerin Amerikalılar açısından asil sebepler olduğuna ikna oldu ve orada savaşmak üzere Yeni Dünya’ya gitti. Burada on dokuz yaşındayken kendisine tümgeneral rütbesi verildiyse de, ilk başta emrine asker verilmedi. Brandywine Savaşı’nda yaralandı; ancak, yine de düzenli bir geri çekilmeyi organize edebildi. Rhode Island Savaşı’nda başarıyla hizmetini sürdürdü. Savaşın ortasında Fransız desteğinin artmasına yönelik kulis yapmak amacıyla ana vatanına döndü. Hermione fırkateyni ile 1780’de Amerika’ya dönen Lafayette, George Washington tarafından Virginia birliklerinin başına geçirildi. 1781’de emrinde bulunan Virginia’daki kıta, diğer Amerikan ve Fransız kuvvetleri zafer kazanılan Yorktown Kuşatması’nda pozisyon alan dek Cornwallis’in emrindeki kuvvetleri engelledi.

Daha sonra Lafayette Fransa’ya döndü ve 1787’de, mali krize karşılık toplanan Assemblée des notables’ye (Soylular Meclisi) atandı. Fransız toplumunun üç tabakası olan ruhban sınıfı, asiller ve Üçüncü Tabaka’nın temsilcilerinin buluştuğu 1789 États généraux’suna (1789 Genel Meclisi) seçildi. Thomas Jefferson’ın yardımıyla İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi’ni hazırladı. Bastille Baskını’ndan sonra Ulusal Muhafızlar’ın komutanı olarak atandı ve Fransız Devrimi boyunca orta yolcu bir yönetim sürdürmeye çalıştı. Ağustos 1792’de radikal fraksiyon, Lafayette’in tutuklanması emrini verdi. Lafayette Avusturya Hollandası’ndan geçerek kaçarken Avusturyalı askerler tarafından yakalandı ve beş yıldan uzun bir süreyi hapiste geçirdi.

Lafayette, Napoleon Bonaparte’ın tahliyesini garantiye almasının ardından 1787’de Fransa’ya döndü; ancak, Napoleon yönetiminde görev almayı reddetti. 1814’teki Restorasyon’un ardından Temsilciler Meclisi’nin liberal üyelerinden biri oldu ve geri kalan yaşamının büyük bölümünde bu görevini sürdürdü. 1824’te başkan James Monroe kendisini ulusal konuk olarak Birleşik Devletler’e davet etti. Lafayette bu gezi sırasında birliğin o dönem sayıları 24 olan tüm eyaletlerini ziyaret etti ve buralarda coşkuyla karşılandı. 1830’daki Temmuz Devrimi sırasında Fransız diktatörü olması yönündeki öneriyi reddetti. Bunun yerine Louis-Philippe’in krallığını destekledi; ancak, kralın otokratikleşmesi üzerine desteğini geri çekti. Lafayette 20 Mayıs 1834’te öldü. Cenazesi Bunker Tepesi’nden getirilen toprakla Paris’teki Picpus Mezarlığı’na defnedildi. Hem Fransa, hem Birleşik Devletler’e başarıyla hizmet etmesi nedeniyle kimi zaman “İki Dünyanın Kahramanı” olarak anılır.
Böylesine önemli bir şahsiyet olan Lafayette’nin adı, ülkenin dört bir yanınaki parklara ismi verildi. Özellikle başkanlık sarayı olan Washington’daki beyaz saray’ın yakınındaki parka da ismi verildi.

Toplumsal gösteriler de önemli üsler haline gelen parklar Türkiye de öne çıkan gezi parkı olaylarını akla getiriyor. Şu an itibariyle rejim karşıtı gösterilere dönüşmemiş olan ABD’deki gösteriler ilk defa olmuyor. Belki de her yıl oluyor. Bu olanlar diğerlerine benzemiyor diyenler olsada diğerleriyle aynı sonuçlanacakmış gibi duruyor.

Etiketler:
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?
#

La Fayette Park – Parklar ve Hareketler” için 1 yorum

 1. T : diyor ki:

  Bu lafayatte nin fotoğrafı dolar in üzerine konmamış. İk Dünya kahramanı olan birisine karşı biraz ayıp olmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehit Sevabının Ölçüsü

  30 Haziran 2020 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İtalyada Galile'nin veya dünya yuvarlaktır diyen birisinin giyotine götürülmesini yıllarıdır konuşuyoruz. Acaba bizde de verilmiş olan fetvaları birileri yıllar boyu konuşuyor mudur? Katiller, tecavüzcüler, hırsızlar sadece kısa süreliğine bir yerde oturduğu veya kalktığı için günahlarından kurtulabilir mi? Mutlak adalet buna izin verir mi diye mutlaka düşünmüşüzdür. 2020 yılında yaşadığımız salgın günlerinde her şeyin şiddetlisi yaşanıyor galiba. Sevmenin, ölmenin, evde ekmek yapmanın, yerleşik düzene baş kaldırmanın, kurallara uymayanlara 3....
 • Gazi George H. W. Bush

  29 Haziran 2020 Dünya, Genel, Köşe Yazıları, Politika, Tarih, Tüm Manşetler

  Daha 19 yaşında olduğunuzu düşünün. Sizin akranlarınız parklarda bahçeler de geziyor. Siz ise okulu yeni bitirmiş bir donanma pilotusunuz. 3 kişilik bir savaş uçağı kullanıyorsunuz. Uçak gemisine inmek oldukça zor bir iş. Tecrübeli pilotlar bile hep kaza yapıyor. Ama siz kaza yapmadan sayısız görev gerçekleştirdiniz. Son görev ise bir düşman gözetleme kulesini yok etmek. Her zamanki gibi gemiden kalktınız. Ateş hattına girdiniz. Ama bu kez kanattan vuruldunuz. Öyle olduğu halde görevi yerine getirmek için birkaç hedefi yok ettiniz. Sonunda para...
 • Gestapo

  23 Haziran 2020 Dünya, Köşe Yazıları, Tarih, Tüm Manşetler

  İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra gruplar halinde yaşamaya başladı. Kendini ve etrafındakileri yönetmek gerektiği kadar farklı guruplarında neler yaptığını anlamak, onların yaptığına karşı veya benzeri işler yapmak için muhtelif kurumlar ve örgütler kurdu. İstihbarat teşkilatlarını da bu bağlamda değerlendirirsek şüphesiz Gestapo'nun ayrı bir yeri olacaktır. Gestapo yani Gizli Devlet Polisi, Nazi Almanyası ve Alman işgali altındaki Avrupa'da gizli polis teşkilatıdır. 1933'te Hermann Göring tarafından Prusya'nın çeşitli güvenlik polisi...
 • F35’İ Ne Kadar Tanıyoruz

  18 Haziran 2020 Bilim, Köşe Yazıları, Politika, Teknoloji, Tüm Manşetler

  Siyasi çekişmelerin içinde asıl özellikleri pek de görünmez duruma gelen F35 Beşinci Nesil hava uçağını ne kadar yakından tanıyoruz. Ülkemizin de hem üreticisi hem de müşterisi olduğu eşi benzeri bulunmayan bir şaheser olan F35 avcı uçağı hayallerin ötesinde özelliklere sahip. Hava alanına ihtiyaç duymadan iniş kalkış yapabilen, hava-kara ve deniz hedeflerine ateş açabilen muhteşem bir icat olan bu avcı uçağını kim yapıyor, teknik özellikleri ne, fiyatı ne, rakipleri kim hiç düşündünüz mü? F35'İ ve daha birçok savaş uçağını yapan Lockheed Ma...