logo

Konvansiyonel Savaş Ne Demek?

3yorhan

3yorhan
orhanyusuf@gmail.com
Konvansiyonel Savaş Ne Demek?

Hayatımızda değişimin hızlanması ile kavramlarında sürekli bir değişim ve dönüşüm göstermesi kaçınılmaz olmuş durumda. Eskiden savaş denildiği zaman tek bir şey anlaşılırdı ve iki ordunun karşılıklı şiddet göstermesi denirdi. Hatta adına savaş değil Harp denirdi. Bu gün ise savaşın tanımı şu şekilde yapılmakta; Savaş, uluslararası sistemde şiddet kullanma ya da silahlı kuvvet kullanma kapasitesine sahip devletler ve devlet dışı siyasal aktörler arasında gerçekleşen, büyük ölçekli fiziksel şiddet içeren çatışma ya da çarpışmadır.
Bir de Savaşı çeşitlere ayırmışlar;
-Amfibik harekât
-Asimetrik savaş
-Dördüncü nesil savaş
-Kara savaşı
-Terörizm
-Topyekûn savaş
-Vekâlet savaşı
-Konvansiyonel savaş
Peki günümüzde dillerden düşmeyen Konvansiyonel savaş ne demek;
Geleneksel savaş, düzenli savaş, endüstriyel savaş ve yüksek yoğunluklu savaş olarak da nitelenen konvansiyonel savaş; belirlenmiş bir hedef doğrultusunda simetrik harp silahları ile taktik ve tekniklerin düzenli yapıdaki unsurlar tarafından kullanımı şeklinde gerçekleştirilen bir savaş türüdür.
Saldırıyı gerçekleştiren tarafın öncelikle piyade ve mekanize piyade ile ilk savunma hattını yarması, zırhlı unsurlar ile hava ve deniz kuvvetlerinin harekâta dahil olarak belirlenen hedeflerin ele geçirilmesi şeklinde özetlenebilecek olan konvansiyonel savaş, düzenli ve simetrik bir tehdidin ortadan kaldırılmasını esas almaktadır.
Askerî unsurların örgütlenmesi ve eğitimi, silah ve teçhizat temini, personel temin ve yetiştirilmesi gibi konular bu konseptin çizdiği çerçeve içinde kalır. Konvansiyonel savaşlar, ‘savaş hukuku’ kurallarına göre icra edilir. Savaş hukukunda öngörüldüğü şekilde ‘üniformalarıyla, rütbeleriyle, disiplinli yapılarıyla’ tanımlanan ve çeşitli savaş taktikleri kullanan ulusal ordular tarafından icra edilir. Savaş, devletler arasıdır, ulusal ve düzenli ordular tarafından yerine getirilir. Konvansiyonel savaşta ayrıca savaş hukuku bağlamında nükleer silahlar kullanılmaktadır. Bu bağlamda konvansiyonel savaşta yalnızca konvansiyonel silahlar kullanılır. Konvansiyonel silah; taraflarca gücü, niteliği bilinen ve klasik olarak kabul edilen, nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlar dışında kara, deniz ve hava orduları tarafından kullanılan savaş hukuku kapsamında kullanımı meşru her türlü silahtır.
Konvansiyonel askeri güce dayanan bu savaş türünde tüm askeri ve yarı-askeri gayretler hasmın fiziki varlığına ya da geri bölgesini ele geçirme ve muharebe edebilme yeteneğinin yok edilmesine yöneltilir. Bu yönüyle konvansiyonel savaş “düşman” merkezlidir. Temel hedef, düşmanın savaşma azim ve iradesini kırmaktır. Konvansiyonel bir savaşı kazanabilmek için en önemli şart hem nitelik ve hem de nicelik açısından “üstün bir savaş gücüne” sahip olmaktır. Soğuk savaş dönemindeki karşıt kutupların “ortadan kalkması” ve düzenli yapıdaki orduların “önemini yitirmesi” ile birlikte, söz konusu konseptin değişmeye başladığı ileri sürülmekte ve bu tür askeri birliklerin yeni tür görevler (insani yardım, bölgesel/küresel barışı koruma, vb.) için kullanımına işaret edilmektedir. Ulus-devletlerin yeni küresel güvenlik konsepti kapsamında siyasi sorunların çözümü için artık çok maliyetli olan konvansiyonel savaşlar yerine dolaylı yoldan hasmı yıpratmaya yönelik savaş türleri denenmektedir.

1401 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?
#

Konvansiyonel Savaş Ne Demek?” için 1 yorum

 1. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu ayetler cemaatler için mi geldi?

  24 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  İslam dininde tarikatlerin yeri nedir? Tarikatçilik, dincilik, cemaatçilik Kurana uygun mu? https://www.youtube.com/watch?v=H8WajNHTT3k Bu soruların cevabını gelin birlikte Kuranı Kerimden araştıralım. Bugün ülkemizde çeşitli tarikatlere bağlı birçok grup halinde cemaat bulunmaktadır. Prof. Dr. Esergül Balcı’nın 2018’de hazırladığı rapora göre Türkiye’de belli başlı 30 tarikat ve onlara bağlı 400 kol bulunuyor. Kaynak Cemaatler kendi ekosistemini oluşturmuş ve grupça hareket etmektedir. Peki bu gruplar için Kuran ne diyor? Âl-i İmrâ...
 • Kahlenberg(Alaman Dağı)

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Politika, Tarih, Tüm Manşetler

  Bazılarına göre Kahlenberg deyince akıllara Danimarkalı ünlü futbolcu Thomas Kahlenberg gelebilir. Oysa tarihimizin dönüm noktalarından birisi olan bir muhaberenin yaşandığı yerin adıdır Kahlenberg. Günümüzde orta Avrupa da olan Viyana’ya gelen herkesin çıktığı veya çıkarıldığı, İstanbul’daki Çamlıca tepesine benzeyen tepedir. 12 Eylül 1683'te Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu orduları arasında yapılan meydan muhasebesi Kahlenberg Muharebesi ya da Osmanlıların verdiği isimle Almandağı Muharebesi olarak bilinir. Muhar...
 • 40 Ton Altın’ın Hikayesi

  11 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Tarih

  40 Ton Altın'ın Hikayesi ve Baş Rostolar Bir Umut Hikayesi Serisi devam ediyor. 40 Ton Altın'ın Hikayesi Başlıyor Burada dinleyecekleriniz gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek kurgulanmış olabilir. Ufukta kara gözüktü. Suvari Bey heyecanlıdır. Yol boyunca Çarkçıbaşı ile görüşmüş bir aksilik çıkmaması için tanrıya dua etmiştir. Yolu uzun, yükü ağırdır. Tayfa yükten habersiz ama yükün önemini kaptanların ciddiyetinden anlamıştır. Korumalar eşliğinde bu gemi limana yanaşır.  Nihayet büyük yük ve büyük emanet Kitauların ülkesine ulaştırılmış...
 • Cin Nedir? Cinlerin Özellikleri Nelerdir?

  30 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Cin, duyu organlarıyla algılanamayan, çeşitli şekillere girebilen, ateşten yaratılmış, ruhanî varlıklara verilen bir addır. Kuranı Kerimde Rahman Süresi 15.inci ayette şöyle tanımlanmaktadır: Cinleri dumansız, saf alevden yarattı. “CİN” adıyla bilinen gerçeği itibarıyla insan gözü tarafından görülemeyen bazen de sahip oldukları özellikler dolayısıyla, bazı insanlara maddemsi görüntüler verebilen canlılardır. Kur’ân-ı Kerîm’de “CİN” kelimesiyle tanımlanan; halk arasında “peri”, “dev”, “hayalet”, “cin”, “ecinni” diye bilinen; görüntülerine gö...