logo

Kılıcın Yapamadığını Kül ile Yapan CEVRİ KALFA

3yorhan

3yorhan
orhanyusuf@gmail.com
Kılıcın Yapamadığını Kül ile Yapan CEVRİ KALFA

Bazıları O’nun için; “Bir çömlek külle hanedan kurtaran kadın”, Bazıları “Koca ailenin hayatını borçlu olduğu kişi”, Bazıları “Osmanlı Tahtını Kurtaran Kadın”, bazıları da “Osmanlı hânedanının istikbalini kurtaran kadın” dedi. Cevri Kalfa… Yaşantısı ve hayatının tüm kısımları ayrıntılı olarak bilinmeyen bu gözü pek cariye için belki de ne kadar kıymetli söz söylense azdır.
Bir çok kahramanın yapamadığını, yapmaya cesaret bile edemediğini yapmıştır.
1808 de vuku bulan olaylar şöyle gelişir;

Sultan III. Selim tarafından devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması şeklinde tertiplenen Nizam-ı Cedid hareketi ve destekleyici ıslahatlar, 1805 sonrası çeşitli isyanlarla sarsılmıştı. Yeni düzenin getirdiği değişiklik, Kanun-ı Kadim (Eski Düzen) fikrine alışık olan güruhlarca tepki yağmuruna tutulmuştu. Ardından da Sultan III. Selim, 29 Mayıs 1807 yılında tahttan indirilerek harem dairesine kapatılmıştı. Zorbalar tarafından tahta oturtulan IV. Mustafa ise etkin olmayan bir padişah olarak III. Selim’in yerini aldı.

Sarayda olup bitenlerden geç haberi olan dönemin etkili asker ve devlet adamı;

Rusçuk Ayanı Alemdar Mustafa Paşa’nın sarayda kapalı tutulan Sultan Selim’i tekrar tahta oturtmak ve ıslahatlara devam ettirmek amacıyla İstanbul’a gelmesi üzerine yeniçeriler tekrar harekete geçti. IV. Mustafa ise saltanatını kurtarmak istiyordu. Bu amaçla, amcaoğlu III. Selim’in ve kardeşi Şehzade Mahmut’un idamını emretti. Saray dışında Rumeli askerleri kapıları zorlarken, saray içinde idamı emredilen eski padişahın ve şehzadenin dairelerinde kanlı bir kovalamaca sürüyordu

III. Selim, cellâtlarıyla boğuşarak katledildi ve cesedi asiler tarafından Arz Odası’nın önüne konuldu.23 yaşındaki genç Şehzade Mahmut ise yalnız değildi. Cevri Kalfa tarafından saray içinde dar bir koridor olan Altın Yol’dan geçirilerek üst katta bulunan kalfanın kendi dairesine kaçırılmıştı. Ancak, asilerin durumu çok geçmeden fark etmeleri ve şehzadenin kaçırıldığı yere yönelmeleri üzerine Cevri Kalfa, bu kez farklı ve kesin bir yol izledi. Yardımına koşan Enderun Ağaları’na şehzadenin, kendi odasındaki baca bölümünden dama çıkarılmasını söyledi ve eline geçirdiği bir çömlek külü kargaşadan faydalanarak cellâtların gözlerine attı. Böylece harem, Cevri Kalfa’nın kişiliğinde Osmanlı Tarihindeki son etkin rolünü oynadı.

Alemdar Mustafa Paşa saraya girer girmez III. Selim’in cesediyle karşılaşınca ağzından şu sözler dökülür; “Vay efendim, ben seni tekrar tahta oturtmak için gelmiş iken, kör olası gözlerim bunları mı görecekti? Ben şimdi katillerden intikam almayayım da neyleyim”.

Olayların gelişiminden ikinci hedefin Şehzade olduğunu anlayan Rumeli askerleri, Cevri Kalfa ve müstakbel padişahın yardımına koşarak, onları gözleri kül ile yakılmış cellâtların ellerinden kurtardı. Akabinde Şehzade Mahmut padişah ilan edildi.

Sultan II. Mahmut, saltanatından hemen sonra Cevri Kalfa’ya minneti göstermek için onu Harem-i Hümayun hazinedarlığına getirdi. Ardından, makam taltifiyle kalmayıp Büyük Çamlıca’da özel bir köşk ve geniş bir arazi bahşederek kendisine canı pahasına yardım eden kadını onurlandırdı. Cevri Kalfa’nın 1819 yılındaki vefatından hemen sonra Sultan Mahmut’un on bir yıl önce yaşanılan vakaya karşı vefasını gösteren Cevri Kalfa Sıbyan Mektebi ve çeşmesi de yaptırıldı. Sultan 2. Mahmut vefalı adammış vesselam.
Cevri Kalfa Çerkez asıllıdır. Çocuk yaşta cariye olarak saraya alınıp usta hocalar nezaretinde yetiştirildi. Çok zeki ve kabiliyetli bir hanımdır.

Etiketler:
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?
#

Kılıcın Yapamadığını Kül ile Yapan CEVRİ KALFA” için 1 yorum

 1. T : diyor ki:

  Alemdar Mustafa paşa da kötü bir sonla karşılaşıyor. Adamcağız barut fıçılarini patlatıyor ve baya bı yeni ceriyi de öldürüyor. Ama hayatta kalanlar adamın yanmış cesedini çıkartıp İstanbul sokaklarında dolastiriyorlar. Öldükten sonra da cesede rahat yok. Hitler boşuna cesedini Rusların bulmamasını istiyor. Adamlar cesedi bile isteklerine göre evirip çevirirler diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şehit Sevabının Ölçüsü

  30 Haziran 2020 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İtalyada Galile'nin veya dünya yuvarlaktır diyen birisinin giyotine götürülmesini yıllarıdır konuşuyoruz. Acaba bizde de verilmiş olan fetvaları birileri yıllar boyu konuşuyor mudur? Katiller, tecavüzcüler, hırsızlar sadece kısa süreliğine bir yerde oturduğu veya kalktığı için günahlarından kurtulabilir mi? Mutlak adalet buna izin verir mi diye mutlaka düşünmüşüzdür. 2020 yılında yaşadığımız salgın günlerinde her şeyin şiddetlisi yaşanıyor galiba. Sevmenin, ölmenin, evde ekmek yapmanın, yerleşik düzene baş kaldırmanın, kurallara uymayanlara 3....
 • Gazi George H. W. Bush

  29 Haziran 2020 Dünya, Genel, Köşe Yazıları, Politika, Tarih, Tüm Manşetler

  Daha 19 yaşında olduğunuzu düşünün. Sizin akranlarınız parklarda bahçeler de geziyor. Siz ise okulu yeni bitirmiş bir donanma pilotusunuz. 3 kişilik bir savaş uçağı kullanıyorsunuz. Uçak gemisine inmek oldukça zor bir iş. Tecrübeli pilotlar bile hep kaza yapıyor. Ama siz kaza yapmadan sayısız görev gerçekleştirdiniz. Son görev ise bir düşman gözetleme kulesini yok etmek. Her zamanki gibi gemiden kalktınız. Ateş hattına girdiniz. Ama bu kez kanattan vuruldunuz. Öyle olduğu halde görevi yerine getirmek için birkaç hedefi yok ettiniz. Sonunda para...
 • Gestapo

  23 Haziran 2020 Dünya, Köşe Yazıları, Tarih, Tüm Manşetler

  İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra gruplar halinde yaşamaya başladı. Kendini ve etrafındakileri yönetmek gerektiği kadar farklı guruplarında neler yaptığını anlamak, onların yaptığına karşı veya benzeri işler yapmak için muhtelif kurumlar ve örgütler kurdu. İstihbarat teşkilatlarını da bu bağlamda değerlendirirsek şüphesiz Gestapo'nun ayrı bir yeri olacaktır. Gestapo yani Gizli Devlet Polisi, Nazi Almanyası ve Alman işgali altındaki Avrupa'da gizli polis teşkilatıdır. 1933'te Hermann Göring tarafından Prusya'nın çeşitli güvenlik polisi...
 • F35’İ Ne Kadar Tanıyoruz

  18 Haziran 2020 Bilim, Köşe Yazıları, Politika, Teknoloji, Tüm Manşetler

  Siyasi çekişmelerin içinde asıl özellikleri pek de görünmez duruma gelen F35 Beşinci Nesil hava uçağını ne kadar yakından tanıyoruz. Ülkemizin de hem üreticisi hem de müşterisi olduğu eşi benzeri bulunmayan bir şaheser olan F35 avcı uçağı hayallerin ötesinde özelliklere sahip. Hava alanına ihtiyaç duymadan iniş kalkış yapabilen, hava-kara ve deniz hedeflerine ateş açabilen muhteşem bir icat olan bu avcı uçağını kim yapıyor, teknik özellikleri ne, fiyatı ne, rakipleri kim hiç düşündünüz mü? F35'İ ve daha birçok savaş uçağını yapan Lockheed Ma...