logo

Matrix filminin gizemli kodlarında ne yazıyor

Matrix filminin gizemli kodlarında ne yazıyor

1999 yılındaki ilk gösteriminden sonra kısa süre içinde en ünlü filmlerinden biri haline gelen ‘The Matrix’ filminin en akılda kalıcı konseptlerinden biri yeşil renkli bilgisayar kodlarıdır. Bu siyah zemin üzerine yazılı yeşil renkli efektlerin bir yazılım olduğunu herkes biliyordu. Ancak neyi sembeolize ediyor çok fazla düşünen yoktu.
Filmdeki bu kodları tasarlayan kişi olarak bilinen ve Avustralya’da Animal Logic adlı yapım şirketinde çalışan Simon Whiteley kodların hikayesini şöyle anlatıyor:
Whiteley Japon olan eşinin kitaplarına göz atmış. Bu kitaplardan en çok ilgisini çeken de bir suşi tarifleri kitabı olmuş ve buradaki karakterlerin kodun temelini oluşturmak için kullanılmasını uygun bulmuş.

“Aslında orijinalinde kodlar soldan sağa doğru akacaktı ancak bunu yaptığımızda istediğimiz etkiyi uyandırmadı. Bunun üzerine Japoncada da yazıldığı gibi yukarıdan aşağı akması gerektiğine karar verdik.”

Whiteley “Birçok şey dizayn ettim ancak bunun benim en kalıcı eserim olmuş olması da bana hala tuhaf geliyor. Nasıl oldu da hala açılış sahnesindeki kodlara bakarak birileri o suşiyi yapmaya kalkmadı onu da merak ediyorum” diyor.

Whiteley kodlardan neden hala bir suşi yapılmadığını merak etse de kodların anlaşılması sanıldığı kadar basit değil çünkü önemli bir bölümü ayna efekti ile ters çevrilerek yansıtılmış durumda ve bahsedilen tarifler de baştan sona doğru sıralamada verilmiyor.

2038 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?
#

Matrix filminin gizemli kodlarında ne yazıyor” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    bu kadar karmaşık gözüken şey aslında çok basit bir şeymiymiş yani