logo

Bitmeyen Pilden Sonra Sıfır Emisyonlu Uçak

Bitmeyen Pilden Sonra Sıfır Emisyonlu Uçak

Teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Zamanın çok önem kazandığı günümüzde Elektrikli taşıtın dakikalar içinde veya saniyeler içinde akıllı telefonun şarj edilebildiği hayal ediliyor.
Çok uzun süre dayanan piller ve bataryalardan sonra şimdide Airbus 2035 yılında hayata geçmek üzere sıfır emisyona sahip olacak hidrojenle çalışan uçaklar üretme planını açıkladı.
Dünyanın ilk sıfır emisyonlu yolcu uçağı olacak bu girişimle ilgili duyuru yapan Avrupalı havacılık şirketi, sıfır emisyonlu bir uçak yapma hedeflerinde elektrik gibi farklı enerji kaynaklarının da kullanılabileceğini ancak hidrojenin ana enerji kaynağı olarak tercih edileceğini belirtti.
Airbus CEO’su Guillaume Faury yaptığı yazılı açıklamada “Bu tarihi bir an bizim ve ticari havacılık için. Sektörün tarihinde yaşayacağı en önemli değişim sürecinde öncü rol oynamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
İlk konsept olarak 120 ila 200 arası yolcuyu 3 bin 700 km (2 bin deniz mili) mesafe taşıyacak bir uçak üretmek için çalıştıklarını belirten şirket, Var olan gaz türbin motorlarının kullanılacağını ancak motorun modifiye edilerek hidrojenle çalışmasının sağlanacağı kaydedildi.
İkinci konsept ise ‘turboprop’ adı verilen bir dizayn olacak ve bunun da 100 kadar yolcuyu bin 850 km mesafeye taşıyabilmesi hedeflenecek.
Üçüncü konsept olarak kanat uçak dizaynı ile de 200 yolcunun yine 3 bin 700 km mesafe boyunca taşınabilmesi hedeflenecek.

1841 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?
#

Bitmeyen Pilden Sonra Sıfır Emisyonlu Uçak” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    DEĞERLİ BİR ÜSTAD 2025 YILINDA BU GÜN KULLANMAKTA OLDUĞUMUZ TÜM TEKNOLOJİ ÇÖP OLACAK; ÇÜNKÜ 2025 TEK ÇOK BÜYÜK BİR TEKNOLOJİK SIÇRAMA OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİ. ADIM ADIM SANKİ ONA DOĞRU GİDİLİYOR.