logo

Bir Casusluk Skandalı Daha

Bir Casusluk Skandalı Daha

Wikileaks internet sitesi ile başlayan casusluk iddialarına bir yenisi daha eklenmiş görünüyor. Bu kez Fransız bir casusun Rusya adına bilgi sızdırdığı gündemde.
Julian Assange, 1987 doğumlu olan ve sonradan cinsiyet değiştiren Chelsea E. Manning’den aldığı gizli belgeleri wikileaks web sitesinden yayımlamaya başlamıştı. Bu şüphe ile Chelsea E. Manning Mayıs 2010’da Irak’ta tutuklanmıştı. Daha sonra ulusal savunma iletişim bilgilerini yetkisiz bir kaynağa vermek ve düşmana yardım etmek dahil olmak üzere 22 adet suçla suçlanmıştı.
Sergey Skripal ise çift taraflı çalışan bir casus idi. İddialara göre Amerika’da yakalanan 10 Rus ajanı karşılığında Rusya tarafından serbest bırakılan Rus bilim adamlarından biriydi. Kızı Yulia Skripal ile birlikte, yaşadıkları İngiltere’de zehirlenmişlerdi
Edward Joseph Snowden ise 1983 doğumlu Amerikalı bilgisayar uzmanı, Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi NSA çalışanı olan bir casus idi. Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmıştı
Bu kez Napoli’deki NATO üssünde görev yapan 50’li yaşlardaki Fransız ordusuna kayıtlı bir subay, casusluk suçlamalarıyla tutuklandı.
Europe 1 radyosunun haberinde, ismi açıklanmayan subayın 21 Ağustos’ta Napoli’deki NATO üssünde görevine dönmek üzereyken, Rus istihbaratına gizli belge ve bilgiler verdiği gerekçesiyle Fransa İç İstihbarat Birimi (DGSİ) tarafından gözaltına alındığı ve hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Haberde, 50’li yaşlardaki subayın aynı gün “yabancı güce bilgi vermek, ulusun çıkarlarını tehlikeye atan bilgiler toplamak” suçlamalarıyla tutuklandığı kaydedildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Europe 1 radyosunda yaptığı açıklamada, devlete ilişkin bilgilerin korunması için gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

1114 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?