logo

Ünlü iş kadını Suna Kıraç hayatını kaybetti

Ünlü iş kadını Suna Kıraç hayatını kaybetti

Türkiye’nin kalkınmasında önemli ailelerden olan Koç Ailesinden Mustafa Koç’un 2016 daki ani kaybından sonra bu günde Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekili, Ünlü iş adamı İnan Kıraç’ın eşi İpek Kıraç’ın Annesi Suna Kıraç’ın Hayatını kaybettiği açıklandı.
Koç Holding’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla Ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz.
Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız. Acımız çok derin. Başımız sağ olsun.”

Uzun süredir ALS hastalığı ile mücadele eden Suna Kıraç 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.
3 Haziran 1941 de Ankara’da Doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünü bitirdi.
Suna Kıraç, 1999’da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görülmüştür. 9 yıldır ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele eden ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç’la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007’de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul’a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç’ın 2006 yılında yayımlanan,tüm geliri TEGV’na bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar’ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var adlı kitabı 100.000’in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.
Suna Kıraç, Forbes Türkiye’nin 2017’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2 milyar dolarlık servetiyle 8. sırada yer almaktadır.

1638 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?
#

Ünlü iş kadını Suna Kıraç hayatını kaybetti” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    1941 DOĞUMLU. ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYET. ALLAH RAHMET EYLESİN