logo

Ölüm Tarihimiz Belli mi Olacak?

Ölüm Tarihimiz Belli mi Olacak?

Yağmur yağdığında, neden? diye sorduğumuzda bile; ‘’Allah’ın işine ne karışıyorsun’’ diye tepki veren bizim gibi toplumları ayağa kaldıracak gelişmeler yaşanıyor. Ne zaman öleceksin belli mi derseniz belki de taşa tutulacaksınız. Ancak sınırlarımız ötesinde Birleşik Krallık’ta araştırmacılar, insan ömrünün ne kadar olacağını tahmin etmek için Mylongevity yani Yaşam Sürem adını verdikleri bir hesaplama sistemi geliştirdi.
Ne zaman öleceğinizi tahmin edebilen bir hesap makinesi düşüncesi, gişe rekorları kıran bir bilim kurgu filminden çıkmış bir fikir gibi geliyor.
Ancak East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir çalışmanın parçası olarak böyle bir hesaplama sistemini uygulamaya koydu.
Mirror’ın haberine göre bu uygulama, tahmini yaşam süresini hesaplamak için çeşitli sağlık durumlarını ve hayat tarzı faktörlerini dikkate alarak yaklaşık bir sonuç çıkarıyor.
Hazırlanan uygulamada, yaş, cinsiyet, etnik köken, boy ve kilo gibi bilgilerin yanı sıra diyabet, yüksek tansiyon, sigara kullanma, kalp ve damar hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, yüksek kolesterol ve romatizmal eklem iltihabı gibi kriterler soruluyor.
Uygulamayı geliştiren ekibin başında yer alan Profesör Elena Kulinskaya, “İnsanlar yaşam sürelerinin ne kadar olduğuyla ilgilenir ancak bu sadece marazi bir merak değil… Yaşam süresi meselesi, herhangi bir uzun vadeli planlamada büyük bir faktördür, insanların finansal hedeflerini ve emeklilik stratejilerini planlamada önemlidir” dedi.
Kulinskaya ayrıca “Bu bilgi, insanların hayat tarzlarında sağlıklı değişiklikler yapıp ortalama yaşam sürelerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir” diye ekledi.

1363 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?
#

Ölüm Tarihimiz Belli mi Olacak?” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    BAŞIMIZA TAŞ YAĞACAK AĞZINIZ YÜZÜNÜ. DİN ELDEN GETTİ.