logo

Mihail Romanov

Mihail Romanov

İlk Çar Mihail Romanov
I. Mihail ya da Mihail Fyodoroviç Romanov Rusya Çarlığı’nı yönetmeye başlayan Romanov Hanedanı’nın ilk çar üyesidir. 1596 yılında Moskova da doğmuştur. 1613’te I. Mihail, Rus tahtına çıktı. Rusya’da hakim olan karışıklıklar da sona erdi. 1917 yılına kadar sürecek olan Rusya’nın hükümdar kraliyet ailesi Romanov hanedanlığı da başlamış oldu.
Yaşadıkları dönemde yeryüzünün altıda birine hükmeden Romanovlar, modern çağın en başarılı hanedanlarındandı. Mihail Romanov ile başlayan Romanov hanedanına mensup 20 hükümdar 1613’ten çarlığın 1917 Devrimi’yle yıkılışına kadar, yani 304 yıl boyunca hüküm sürdü. Peki, bu aile savaşla harap olmuş bir prensliği dünyanın en büyük imparatorluğuna nasıl dönüştürebildi ve bu imparatorluğu nasıl yitirdi?
Romanovlar’da bir bölümü dehadan, bir bölümü delilikten nasiplenmiş ama hepsi kutsal otokrasi fikrinden ve emperyal hırstan ilham almış 20 çar ile çariçenin tarihini Mihail Romanov ile başlar dense yeridir. Romanovların sınırsız iktidarla ve imparatorluk kurmaya dönük acımasızlıkla belirlenen, saray entrikalarının, aile çekişmelerinin, seks düşkünlüğünün ve çılgınca savurganlığın gölgesinde kalan bir hanedanlığın ilk çarı Mihail.
Rusya topraklarından çıkmış olan savaşçılar, mucitler, devrimciler ve şairler, ayrıca Korkunç İvan’dan Tolstoy’a, Kraliçe Victoria’dan Lenin’e kadar uzanan tarihsel kişiliklerin olduğu Rusya topraklarının bir zamanlar mutlak hakimi Mihail idi. Rusya’ya ve dünyaya bugün bile damga vuran imparatorluğun kurucusuydu Mihail.

1156 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?