logo

Maymunlar Cenneti

Maymunlar Cenneti

“Biz kafeste yaşıyoruz ancak maymunlar dışarıda. Dışkıları her yerde, yağmur yağdığında kokuları dayanılmaz oluyor”
Bu ifadeler bir insana ait. Yıllar önce sinemalarda oynamış olan Maymunlar Cehennemi filmini akıllara getiriyor.
salgını ile en iyi mücadele eden ülkeler arasında gösterilen bu kez farklı bir konu ile gündeme geldi. Turistik şehirlerinden Lopburi'de binlerce yaşıyor. Artan nüfusları ve corona virüs salgınının neden olduğu turist azlığı nedeniyle kentte kaos yaşanıyor. Lopburi'nin bazı bölgeleri tamamen maymunların kontrolünde girmiş durumda. Durdurulan kısırlaştırma programı yeniden başladı.
Tayland'da başkent Bangkok'a 150 kilometre uzaklıktaki Lopburi kenti corona virüs salgınıyla boyut atlayan bir sorunla uğraşıyor.
Turistik öneme sahip antik kent binlerce maymuna da ev sahipliği yapıyor. Artan nüfusları nedeniyle kentin bazı bölgelerinde kontrolün maymunlara geçtiği belirtiliyor. AFP'ye konuşan bir Lopburi sakini, “Biz kafeste yaşıyoruz ancak maymunlar dışarıda. Dışkıları her yerde, yağmur yağdığında kokuları dayanılmaz oluyor” ifadelerini kullandı. Kentteki aşırı nüfusları problem olsa da maymunlar yüzlerce yıllık Lopburi kenti için aynı zamanda turist anlamına geliyordu. Corona virüs salgını nedeniyle turist kalmayınca binlerce maymunu beslemek imkansız hale gelmiş durumda. Mart ayında internette yayılan bir video yüzlerce hayvanın bir parça yiyecek için nasıl mücadele ettiğini gösteriyordu. AFP'nin aktardığına göre Lopburi sakinleri maymunsuz yaşadıkları zamanları hatırlamıyor. Kenteki maymun popülasyonunu kontrol altında tutmak için kısırlaştırma programı uygulanıyordu. Program üç yıl önce durduruldu. Sayıları son üç yılda ikiye katlanarak 6 bine çıktı. Yetkililer kısırlaştırma programını yeniden başlattı.
Kısa süre içerisinde 500'den fazla hayvanın kısırlaştırılması planlanıyor.
Bölge sakinleri kentteki maymunlara ilişkin aynı fikirlere sahip değil. Maymunlardan rahatsız olanlar da var, yaşamlarının onlarla anlamlı olduğunu söyleyenler de. Tıpkı ülkemizdeki sokak hayvanları hakkında farklı görüşlere sahip olan insanlarımız gibi.

Etiketler: » »
1383 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?
#

Maymunlar Cenneti” için 2 Yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    pepee de maymuş diyordu bunlara

  2. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.