logo

Korona virisünü etkisini artıran ilaçlar

Korona virisünü etkisini artıran ilaçlar

Fransa Sağlık Bakanı , yaygın olarak kullanılan ve reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçların koronavirüsü daha da ağırlaştırabileceği uyarısında bulundu. Bir nörolog olan Veran, paylaştığı Twitter mesajında “Anti-inflamatuar ilaçlar almak (, kortizon…) enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın” dedi.

​BBC'nin haberine göre, uzmanlar, vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon hastalıklarında anti-inflamatuar ilaçlar almanın riskli olduğuna dikkat çekiyor. Fransa Sağlık Bakanlığı'nın uyarısında asetamonifen olarak da bilinen parasetamol ilaçların inflamasyonu ağırlaştırmadan ateşi düşürebileceği belirtiliyor.

Ülkede ocak ortasında, ibuprofen, parasetamol ve aspirin gibi ağrı kesici ilaç almak isteyenlere eczacılara danışma zorunluluğu getirildi. Eczacılar, hastalara bu ilaçların olası riskleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Toulouse Hastanesi'nin Eczacılık Birimi Başkanı Jean-Louis Montastruc de RTL radyosuna “Anti-inflamatuar ilaçlar, ateş veya enfeksiyon varsa komplikasyon riski içeriyor” dedi.

Etiketler: » »
1113 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?