logo

İrini harekatı operasyonu nedir ?

İrini harekatı operasyonu nedir ?

Yunancada “barış” anlamına gelen İrini harekatı adını ilk olarak 24 kasımda Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen bir operasyon ile duyduk. Bu projede görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı. Aramaya Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi.
Peki ama İrini operasyonu nedir?
Avrupa Birliği Deniz Kuvvetleri Akdeniz, IRINI Operasyonu (EUNAVFOR MED IRINI) Birleşmiş Milletler’in Libya’ya silah kısıtlaması uygulaması amacıyla 31 Mart 2020’de başlatıldı. IRINI Operasyonu, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) çatısı altında bulunan bir Avrupa Birliği askeri operasyonudur. Operasyonda hava, deniz ve uydu unsurlarının kullanılması bekleniyor. Bu silah ambargosu sürekli olarak çiğneniyor ve son zamanlarda BM’nin Libya özel elçisi Stephanie Williams tarafından şaka olarak tanımlanıyor.
IRINI Harekâtı (Yunanca “barış”), temel olarak eski Sofya Operasyonu ile aynı görevlere sahiptir, ancak farklı önceliklere sahiptir.
Operasyonun temel görevi Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu tarafından ve BM Güvenlik Kurulu Kararı 2292 (2016) ile verilen silah ambargosunun uygulanmasıdır. Operasyon, Libya’ya gelen silah akışını engellemeye katkıda bulunarak, Libya’da kalıcı ateşkes koşulları oluşturmaya yardımcı olacaktır.
İkincil görevler olarak, Operasyon:
• BM Güvenlik Kurulu Kararları uyarınca izleme ve gözetim etkinlikleri yoluyla petrolün yasadışı olarak Libya’dan ihraç edilmesini önlemek için BM önlemlerinin uygulanmasına katkıda bulunmaktadır.
• Libya Sahil Güvenlik ve Donanması’nın denizdeki kolluk görevlerindeki kapasite geliştirme ve eğitimini sağlar;
• BM Güvenlik Kurulu Kararı 2240 (2015) uyarınca insan kaçakçılığı ve insan ticareti ağları üzerine yapılan iş modelinin bozulmasına katkıda bulunmaktadır.
Operasyon Komutanı Tuğamiral Fabio Agostini’dir ( İtalyan Donanması ) ve karargâh İtalya’nın Roma şehrinde bulunmaktadır. Operasyon Komutan Yardımcısı Tuğamiral Jean-Michel Martinet’dir (Fransız Donanması). Kuvvet Komutanı Tuğamiral Amiral Ettore Socci’dir (İtalyan Donanması). İtalya ve Yunanistan, Kuvvet Komutanını altı ayda bir değiştirecektir (amiral gemisinin devir değişmesiyle birlikte)
IRINI Operasyonu’nun ilk görev süresi 31 Mart 2021’e kadar sürecek. Eski Sofya Operasyonu, IRINI’nin duyurulması ile aynı zamanda etkinliğini kalıcı olarak durdurdu.

1426 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?