logo

İncirlik Mi? Dedeağaç Mı?

İncirlik Mi? Dedeağaç Mı?

ABD’nin dünya genelinde 800 üssü olduğu söyleniyor. Bunlara bir tane daha eklense veya eksilse bir şey fark etmez gibi. Ancak bu üsler bizim sınırlarımız içerisinde veya sınırlarımıza yakın bölgede ise önemli hale gelmeye başlıyor. İncirlikteki üs bilinen bir gerçek. Ancak son yıllarda ABD için İncirlik’in öneminin olmadığı hatta Almanya’ya devrettiği gibi söylentiler dolaşıyor. Bölgeyi kontrol etmek içinde İstanbul’a karayolu ile 3 saat uzaklıktaki Yunanistan kenti Dededağaç’ı (Aleksandrupolis) seçtiği söyleniyor.
Yunan medyasına göre 2018 de ABD’yi ziyaret eden Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Washington’a Yunanistan’da üç askeri üs kurmasını önerdi. Girit’teki Suda üssünün ABD için Türkiye’deki İncirlik üssüne alternatif olabileceğini iddia etti.
ANKARA-Washington ilişkilerinin bozulmasından yararlanmak isteyen Yunanistan ABD’ ye Volos, Larisa ve Dededağaç (Aleksandrupolis) şehirlerinde askeri üs kurmasını önerdi.“Yunanistan, ABD’yi diyebilirim ki, yegane stratejik ortak ve müttefik sayıyor. ABD’nin sadece Suda’da (Girit adasındaki ABD deniz üssü) değil, Volos, Larisa ve Dedeağaç’da da daha kalıcı askeri güçler konuşlandırması Yunanistan için önemlidir” dediği bildirilmişti.

Yunan medyasına göre, ABD, yakıt ikmal uçaklarının Volos’taki askeri havaalanı ile Yunan Hava Kuvvetleri’nin çeşitli tesislerinde konuşlandırılmasını düşünüyor. Ayrıca, Girit’teki Suda üssünün büyütülmesi de gündemde. Yunan medyası, Suda üssünün ABD için İncirlik’e alternatif olabileceğini iddia etti. ABD, daha önce askeri helikopterlerin Doğu Avrupa’ya sevk edilmesi için Dedeağaç limanını kullanmıştı. Larisa’da ise ABD’nin MQ9 tipi insansız hava araçları konuşlanmış durumda.

İNCİRLİK ÜSSÜNDEN GÖRÜNÜM


Geçmiş dönemdeki Yunan hükumeti zamanında Yunanistan ve Mısır, Türkiye’nin tepkilerine rağmen, tek taraflı ilan ettiği ‘Ekonomik Münhasır Bölge’de (EMB) sondaj çalışmalarını sürdürmesi için Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne (GKRK) destek verdiklerini duyurdu. Mısır lideri Abdülfettah El Sisi, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve GKRK Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, 3 yıl içinde 6’ncı buluşmalarını dün Girit adasında gerçekleştirdiler. Çipras, “Kıbrıs’ın (GKRK), bir üçüncü ülkenin tehditlerine rağmen (Türkiye’yi kastediyor), uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmayı sürdürmesinde anlaştık” dedi. Çipras, Yunanistan’ın muhtemel bir çözümde adada garantör güçlerin ve Türk askerlerinin bulunmasını istemediklerini tekrarladı.
Çipras, Mısır lideri Sisi ile Yunanistan ile Mısır arasında EMB için en kısa süre içinde teknik sorunların giderilerek anlaşma imzalanmasında mutabık kaldıklarını da söyledi. Çipras, Türkiye’yi baypas ederek Doğu Akdeniz’deki doğalgazı Girit üzerinden Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen ‘East Med’ boru hattı projesine de değindi. Çipras, Girit adasının Doğu Akdeniz’deki doğalgaz ve elektriğin Avrupa’ya ulaştırılması için kilit nokta teşkil edeceğini söyledi.

1883 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?
#

İncirlik Mi? Dedeağaç Mı?” için 2 Yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    Dedeağaçta dedemizin ocağına incir ağacı diktirecek göz var mı bizde.

  2. 3yorhan : diyor ki:

    Dedeağaca değil de alexamdrpupolis