logo

İdlib’de Anlaşmaya varıldı

İdlib’de Anlaşmaya varıldı

Türkiye’nin İdlib’de verdiği 34 kaybın ardından beklenen Moskova görüşmesi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da 2 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi, görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi.

Yaklaşık altı saat süren görüşmelerin ardından iki lider açıklama yaptı.

Putin, “Terörle mücadelede kararlıyız, toprak bütünlüğünden yanayız” dedi.

Erdoğan ise “Rejimin saldırılarını kabul etmemiz mümkün değildir. Kontrol noktalarımız sadece ateşkesi gözlemekle yükümlüdür. İdlib’de yeni bir durumun oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu gece saat 00.00’da ateşkes yürürlüğe girecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in baş başa görüşmesi ve heyetler arası müzakerelerin ardından imzalanan mutabakat metnini dışişleri bakanları okudu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un ardından sözü alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önceki anlaşmaları da hatırlatarak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin vurguda bulundu.

Çavuşoğlu anlaşmayı şöyle açıkladı:

*İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

*M4 Karayolu’nun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek.

*Esaslar iki ülkenin savunma bakanları arasında yedi gün içerisinde kararlaştırılacak. Türk ve Rus devriyeleri, 15 Mart’ta M4 Karayolu’nun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

Etiketler: »
1080 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?