logo

HES KODU NASIL ALINIR?

HES KODU NASIL ALINIR?

corona salgınından dolayı uygulanan kısıtlamaların 01 Haziran itibariyle gevşetilmesinden dolayı vatandaşlar yollara çıkmaya başladı. Hem yolda engellerle karşılaşmamak için hem de sağlık kurum ve çalışanlarına yardımcı olmak için tüm vatandaşların kolaylıkla sağlanabilen HES kodunu almalarında fayda var.
İŞTE HES KODU ALMA YÖNTEMLERİ:
HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

HES KODU ALMA – UYGULAMA
1- Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
Vatandaşlar dilerlerse telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilecek. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.
HES KODU ALMA – SMS
2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.
Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder
İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj devreye giriyor. Vatandaşlar, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

Etiketler:
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?