logo

Emekli Rus ajanı, SSCB’nin çöküşünü CIA’dan öğrenmiş

Emekli Rus ajanı, SSCB’nin çöküşünü CIA’dan öğrenmiş

Eski Sovyet dış istihbarat mensubu ve Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) eski çalışanı Yuriy Şevçenko, SSCB'nin yaklaşan çöküşünü Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nda (CIA) görevli arkadaşlarından öğrendiğini anlattı.

Eski Sovyet ve Rus dış istihbarat mensubu Yuriy Şevçenko, genç istihbaratçılar ile ilgili yazığı kitabının Moskova'daki tanıtımında gazetecilere geçmişteki çalışmaları ile ilgili anılarını paylaştı.

Sputnik'in haberine göre Şevçenko, SSCB'nin yaklaşan çöküşü ile ilgili bilgileri CIA'de görev yapan arkadaşlarından aldığını belirtti.

1939 doğumlu Eski istihbaratçı, “Ülkemizin başına geleceklerini oradan, içeriden öğreniyordum. En iyi arkadaşlarım CIA çalışanlarıydı ve onlar, ülkemizin nasıl dağıldığını, onların neler yaptığını anlatıyordu, her şey biliniyordu” diye konuştu.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Şevçenko, 1969'dan itibaren istihbarat toplama görevi ile yurt dışına gönderiliyordu. Görev süresi boyunca dış kaynaklardan bilgi topluyor ve çok gizli konularda dahi değerli olabilecek bilgilere ulaşıyordu.

Sovyetler Biliği döneminde ve sonrasında Rusya Federasyonu'nda tam olarak nerede görev yaptığı resmen açıklanmayan Yuriy Şevçenko ve onun gibi 6 istihbaratçının daha önce gizli tutulan adı, geçen ocak ayında kamuya duyurulmuştu.

2001 yılında yurtdışında yürüttüğü görevine son verilmiş ve olana kadar Rusya'daki merkezde çalışmalarına devam etmişti.

Çok sayıda devlet nişanı ile ödüllendirilen Şevçenko, 2017'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla en yüksek dereceli ‘Rusya Federasyonu Kahramanı' ödülüne sahip oldu.

Etiketler: »
1014 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?