logo

Ebu Lülü ve Fitne Ateşi

Ebu Lülü ve Fitne Ateşi

Asıl adı Firuz en-Nihavendî olan Ebu Lülü, Halife Hz. Ömer’i öldüren İranlı bir köledir. Ebu Lülü Sasani ordusu’nda görev yapan bir generaldi ancak 636 yılında yapılan Kadisiye Muharebesi’nde Sasaniler’in yenilgisi neticesinde esir düşmüştür.
Firuz yakalandıktan sonra Mugire bin Şu’be’ye köle olarak verildi. Askeri yeteneklerine ek olarak, Firuz görünüşe göre yetenekli bir marangoz ve zanaatkârdı.
Ebû Lü’lüe, Ömer’in yanına gelerek sahibi Mugire bin Şube’nin kendisinden fazla ücret aldığını söylerek bunun azaltılmasını istedi. Ömer de ne iş yaptığını sorunca, Firuz, nakkaşlık, marangozluk ve demircilik yaptığını söyledi. Mesleklerini duyan Ömer, ücretinin fazla olmadığını söyledi. Marangoz olduğunu öğrenen Ömer, Firuz’e bir değirmen yapmasını söyledi. Aralarındaki konuşmanın şu şekilde geçtiği iddia edilmektedir;
Hz. Ömer-Duyduğuma göre sen çok iyi yel değirmeni yapıyormuşsun.
Ebu Lülü -Allâh’a yemin ederim ki, sana öyle bir değirmen yapacağım ki, insanlar doğularda ve batılarda ondan söz edecekler.

Aralarındaki bu konuşma Salı günü akşam cereyan eder. Hazreti Ömer (Radıyallâhu Anh) bu söylem üzerine aslında Ebû Lü’lü’ün kendisini tehdit ettiğini de anlar.
Bir süre sonra Ömer’i öldürmek için sabah namazına Mescid-i Nebevî’ye gitti ve tam Ömer’in namaz kıldıracağı mihrabın arkasında saf tuttu. Ömer namaz kıldırtmaya başlayınca hançeri ile Ömer’i çeşitli rivayetlere göre üç veya beş kez bıçakladı. Kaçmaya çalışırken 6, 9 veya 13 kişiyi daha bıçakladı ve sonunda kaçamadan yakalandı ve kendisini de hançerleyerek intihar etti.
Ebu Lülü ‘nün “kutsanan” türbesi Kaşan’dan Fins’e giden yol üzerinde, 11. yüzyıldan kalma bir Harezmşah Devleti mimari tarzında inşa edilmiş olduğu, iddia edilmektedir.
Medinede ölen Ebu Lülü nün cenazesinin İran’a nasıl gittiği hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Ancak farklı iddealar mevcuttur.
Ayetullah Tashiri’nin verdiği bilgi de “Ebu Lulu bir suçludur ve kendisine Medine-i Münevverre’de cezası verilmiştir. Cesedi de İran’a taşınmamıştır. Kaşan’daki kabir ise tamamen vehim ürünüdür. Hiçbir değeri olmadığı gibi ziyaretçisi de yoktur” dediği söylenir
Ayetullah Cevad Halisi: Ebu Lulu Medine’de öldürüldü ve Medine’ye defnedildi.
İnsan önce aklına şunu getirmeli…
Hz. Ömer Medine’de şehid ediliyor.
Hz. Ömer Öldürüldükten Sonra Ebu Lülüe’yide yakalayıp Öldürüyorlar.
Bazı Kaynaklar, Onun yakalanacağını anladığında İntihar ettiğini yazar.
Kendisi Muğeyre Bin Şube isimli bir Sahtekarın Kölesi diye geçer.
Soru:
Olay Medine’de oluyor. Ebu Lulu Medine’de anında ölüyor. İran’ın Kaşan Şehrinde nasıl Mezarı oluyor?
Şia Uleması Ebu Lulu Konusunda ki İddiaları tek tek reddetmiştir.
Bir çok Şia Alimi, Ebu Lulunun İnancı konusunda Ehl-i Sünnet Alimleri ile aynı düşüncededir.
(Allah daha iyi bilendir.)

3862 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?