logo

DEVA’dan Erken Seçim İçin Tarih

DEVA’dan Erken Seçim İçin Tarih

Siyasi tarihimiz istikrar konusunda her dönemde zor sınavlar vermiştir. Farklı ülkelerde de zor günlerde erken seçimler konuşulur ama bizimkisi kadar kolay gündeme gelmez. Çünkü her ülkenin kendi iç dinamikleri kendi değer yargıları vardır. Bazı ülkelerde de yanlış ve ahlaka aykırı uygulamalar gelenek haline gelir ve onunla gurur duyulmaya başlanır.
Erken seçimler istikrar ve ekonomi gibi bir çok sistem için kötü iken, demokrasinin vazgeçilmez bir sembolüdür diyerek yüceltilir ve adeta her gün seçim olsun ve insanlar bizdeki demokrasi ve özgürlüklerin büyüklüğünü görsünler gibi sözlerle iyi bir olguya dönüşür.
Bu günler de tek başına sayılabilecek bir iktidara sahip veya güçlü bir koalisyon hükumeti varken bile erken seçim ihtimalleri güçlü şekilde dile getiriliyor. Muhalefet zaten çoğu zaman seçim isterken yeni kulvarlarda siyasete girenlerin de elbette kendilerini kanıtlamak için bulunmaz fırsatları değerlendireceklerdir. Bu bağlamda Cumhur İttifakı’nın Siyasi Partiler Yasası üzerindeki çalışmaları değerlendirirken, üç ay önce kurulan partisinin toplumda geniş yankı bulmasının iktidar tarafından görüldüğünü belirten Deva partisi Lideri Ali Babacan, “İktidar kanadının artık özgüveni yok, İstanbul, Ankara, Antalya… belediyeleri nasıl kaybedildiyse bugün seçim olsa sonucu öyle olacak, bunu görüyorlar. Bizim seçime girmemizi engellemek için kafalarda bir sürü planlar dolaşıyor” dedi ve ekledi:”İçten içe yaşanan paniğin dışa vurumu olarak görüyorum. Seçimle ilgili yasalarda değişiklik yapılırsa DEVA’nın önünü kesme amacıyla olur. Bu tür oyunlar tutmuyor. Halkın desteği oluşuyorsa bunun önüne siz oyunlarla, yasalarla, tuzaklarla geçemezsiniz.” dedi.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İngiliz yayın kuruluşu Reuters’a bu açıklamalarda bulundu. İktidarın, 2023’e kadar dayanamayacağını söyleyen Babacan, “Bu sene Ekim-Kasım gibi erken seçim olma ihtimali ne kadar zayıfsa Haziran 2023’e kadar sistemin dayanması ihtimali da o kadar zayıf. Biz 2021-22’de olası seçim için ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Şartların çok önemli olduğunu söyleyen Babacan, İktidarın, erken seçime mecbur kalabileceğini altını çizerken, “İktidar halen işleri düzeltebileceğini zannediyor. Bu sene yapılabilecek seçim cumhurbaşkanlığı görev süresini 2,5 yıl kısaltacak. Bunu ne kadar arzu ederler emin değilim. Erken seçimi ne tetikler? İttikaf bozulursa, ki küçük ortağın erken seçimi tetikleme gibi bir durumu var, ya da ülkenin ekonomik, siyasi, sosyal şartları iktidarı çok zorlayabilir. İktidarın siyasi meşruiyeti kalmaz. Şartlar onları seçime zorlayabilir” ifadelerini kullandı.
Bakalım önümüzdeki günler Ali Babacanın öngörüsünü haklı çıkaracak mı?

1495 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?
#

DEVA’dan Erken Seçim İçin Tarih” için 2 Yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    Ali yazar Veli bozar, keskin sirke küpüne zarar. Ali babacan keskin sirke değildir. küpe de vatana millete de zararı dokunmasın aman ha.

  2. T : diyor ki:

    Seçim olursa kötü olan ekonomi daha da kötüleşmesin