logo

Çin Krizi Fırsata Çevirdi.

Çin Krizi Fırsata Çevirdi.

Bir süredir, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, tüm dünyayı meşgul eden Corona virüsü, Çin ‘de beklenmedik bir devrime yol açtı.

Hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla büyük bir kitlenin evlerine kapandığı Çin Halk Cumhuriyeti'nde, ister istemez eğitim de aksamış ve tatil bir süre uzatılmıştı.

Yeni sınav ve üniversite giriş sınavlarının da yaklaşması üzerine Çin devleti, belki de bir süre sonra tüm dünyada takip ve taklit edilebilecek, devrim niteliğinde bir karar aldı.

Söz konusu karara göre, yaklaşık 220 milyon öğrenci, derslerini, evlerinden bilgisayarla eşzamanlı (online) olarak izleyecekler.

Devlet şimdiden her sınıfa hitap edecek ve görülmesi zorunlu dersleri, bilgisayar ortamına yüklemiş bulunuyor.

Yüklenen ve içeren ders videolarının toplam sayısının ise China Daily gazetesinin haberine göre 24 bin adet.

Derslere, anaokulu ile ilkokulunun başlangıç sınıfları hariç, diğer öğrenciler, sanki okulda imiş gibi zorunlu olarak katılacak ve yoklamaları alınacak.

Öğrencilerin buradaki başarıları onların diplomalarını etkileyecek ve üniversite girişte temel oluşturacak.

Bu kararın birçok öğrencide sevinç yarattığı ve derse yetişmek için sabah 05.30'da kalkma yerine 2 saat daha fazla uyuyarak, evinde, ayağını uzatıp ders yapma ve öğrenim görme olanağı sağladığına dikkat çekiliyor.

Kimi öğrenciler de okul ve arkadaşlarını özleyeceklerini belirterek, biraz da buruk hisler taşıyorlar.

Bu sistemin dünyada bir ulusun tüm öğrencilerini kapsayacak şekilde uygulanması ilk kez gerçekleşiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaklaşık 15 milyon öğretim üyesi ve öğretmen bulunuyor. Uygulamanın ilk başlarda, özellikle yaşı ilerlemiş öğretmenler için zor olması bekleniyor. İkinci bir sorun da, öğretmenlerin, ders verirken, kamera karşısında tutukluk yapmadan konuşabilmeleri.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den sonra en çok yabancı öğrencinin okuduğu ülke.

Çin'de yaklaşık 441 bin yabancı öğrenci öğrenim görüyor. Bunların arasında da üç bin Türk öğrenci var.

Ülkede 2008 yılında 20 milyon 200 bin olan üniversite öğrencisi sayısı, 2012 de 23 milyon 90 bin, 2018 yılında ise 28 milyon 300 bine ulaşmış bulunuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde 514 bin okul var. Kısa bir anlatımla nüfusun altıda bir öğrenci. Yani Çin Halk Cumhuriyeti, Dünyada ki en büyük okul…Bu dev okul, işte bir devrimle bir anda ev okula dönüştü…

Etiketler: »
1261 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?