logo

Bir Günde 12 Adet Kutu Kola İçen Gerçek Amerikalı

Bir Günde 12 Adet Kutu Kola İçen Gerçek Amerikalı

Rahmetli ses sanatçımız Müslüm Gürses’in bir günde 40 bardak civarı çay içtiğini duyanlar olmuş ve şaşırmıştır mutlaka. Buna benzer bir durum sınırlarımızın çok ötesinde hem de çok önemli bir kişide de olduğu ortaya çıktı. ABD Başkanı Donald Trump’ın günde 12 kutu diyet kola içtiği ortaya çıktı.
Böyle bir durumun ortaya çıkması ile yorumlarda artarda geldi;

– Amerikan rüyası neydi,
cola
cips
burger
– Bak canım çekti şimdi iyi mi
– Bu gebeş Trump mcdonalds oyuncakları da biriktiriyordur. Gibi.

Bir kutu kolada 42 mg kafein bulunuyor. Bu da Trump’ın günde 504 mg kafein aldığını gösteriyor. Kliniklere göre yetişkinlere günde en fazla 104 gram kafein öneriliyor. Kafein fazlası uykusuzluk, asabiyet, öfke, huzursuzluk ve kas titremesine yol açabiliyor.
Amerikan New York Times gazetesi Başkan Donald Trump’ın sabah kalktığında televizyonu açtığını, günde 4 ile 8 saati ekran başında geçirdiğini ve günde 12 kutu diyet kola içerek günlük kafein sınırını aştığını yazdı.
Trump’a yakın 60 kişiyle görüştüğünü belirten NYT’a göre Trump 5 ile 6 saatlik bir uykunun ardından sabah 05.30’da uyanıyor. Güne CNN, Fox News ve MSNBC’de kendisini hedef alan yayınlar yapan ‘Morning Joe’ programını izleyerek mühimmat topluyor ve Twitter’dan ilk salvolarına başlıyor.
Trump bazen pijamalarıyla Anlaşma Salonu’na geçerek günün ilk telefon görüşmelerini gerçekleştiriyor. Beyaz Saray çalışanları ise Trump’ın tweetlerine bakarak nasıl bir gün olacağını anlamaya çalışıyor. Trump’ın sürekli televizyonun açık olduğu, kumandaya sadece kendisi ve tamircinin dokunabildiği de anlatılanlar arasında.
Senatör Lindsay Graham, Trump için “Tutkulu bir şekilde liberal sol ve medyanın onu yok etmek istediğine inanıyor. Yaptığı mücadele, gardını almak” diyor.
NYT’a göre dört yıldızlı emekli general olan Beyaz Saray Genel Sekreteri John F. Kelly ise Beyaz Saray’da düzeni sağlamak için 14 saat mesai yapıyor. Kelly’nin yapmaya çalıştığı şeylerden biri ise Başkan’ın sabahları ateşli tweet’ler atmak için kullandığı boş zamanını azaltmaya çalışmak. Ayrıca Trump’a sunulan materyaller için de bir filtre görevi görüyor.
Hazine Bakanı Steven Mnuchin, seçim kampanyasını yönetme biçimiyle başkanlığı arasında Trump’ın benzerlikler olduğunu söyleyerek “Sözlü brifingleri seviyor. Bir sürü kitap ve brifinge gelebilecek biri değil” yorumunda bulunuyor.
Tufts Üniversitesi Friedman Beslenme Bilimi Okulu dekanı ise Dr. Dariush Mozaffarian, Trump’ın günde 12 diyet kola içmesiyle ilgili New York Times’a yaptığı açıklamada, “Bu kadar çok diyet kola içmek günde 12 şekerli gazlı içecek içmekten daha iyi olsa da sağlığına ne yaptığını söylemek için çok erken. Düşük kalorili veya yapay tatlandırıcıların uzun süreli sağlık etkileri gerçekten iyi bilinmemektedir. Tüm nüfus üzerinde bir tür ulusal halk sağlığı deneyi yürütüyoruz.” dedi.
Su ve maden suyu gibi içecekler varken diyet kola içmek için çok az neden olabileceğini söyleniyor. 12 adet diyet koladaki kafein miktarının yetişkinler için tıbbi kılavuzları aştığını ve potansiyel olarak titremelere, uykusuzluğa, migrenlere, taşikardiye ve daha fazlasına neden olabileceğini belirtiliyor. Diyet kola ile ilgili bir başka endişenin (oldukça yoğun yapay tatlandırıcılar içerdiği için) vücudun normalde tatlı olduğunu düşündüğü şey için çıtayı yükseltmesi olduğunu ifade edilmekte ve diyet içecekleri rutin olarak tüketenlerin bu tür içeceklerdeki aşırı şekerli tada çok alıştıkları için doğal tatlı ve sağlıklı gıdalara daha az yöneleceğinden endişe ettiğini söylüyor.
Bu yıl yapılan bir araştırmada ise günlük en az bir adet diyet kola içen kişilerin, içmeyenlere kıyasla felç geçirme riskinin 2 kat daha fazla olduğu gösteriyor. Aynı çalışma diyet kolanın Demans ve Alzheimer hastalığı riskini de önemli ölçüde artırdığını ortaya koyuyor. Araştırma, diyet kolaların Alzheimer’a neden olduğunu kesin olarak kanıtlamıyor ancak ilginç bir şekilde, diyet kola haricinde, doğal şekerle tatlandırılmış içecekler tüketen insanlar arasında aynı bağlantı bulunmamış.

1427 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?
#

Bir Günde 12 Adet Kutu Kola İçen Gerçek Amerikalı” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    SARI KAFA OLUNCA BÖYLE OLUYOR. VÜCUT HER ŞEYE DİRENÇLİ