logo

Bill Gates 5 yıl önce uyarmıştı.

Bill Gates 5 yıl önce uyarmıştı.

Microsoft'un kurucusu , beş yıl önce TED'in düzenlediği konferansta küresel pandemiler hakkında uyarıda bulunmuştu.

Batı Afrika'yı saran ve 11 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınıyla ilgili konuşan Gates, “Önümüzdeki 10 yıl içinde herhangi bir şey 10 milyondan fazla kişiyi öldürürse, bu muhtemelen bir savaştan çok, yüksek derecede bulaşıcı bir virüs olacak. Salgın hastalıkları durdurmak için çok az yatırım yaptık ve bir sonraki salgın için hazır değiliz.” ifadelerini kullanmıştı. Gates, o konuşmasında batılı hükümetlere pandemiyi askeri tehdit gibi görmeleri ve askeri tatbikatlara benzer bir şekilde olası salgınlara karşı “tatbikat” düzenlemeleri gerektiğini vurgulamıştı.

Gates'in tahmini, özellikle sosyal medyada çok dikkat çekti. Bill Gates'i bu tahmini nedeniyle salgından sorumlu tutan internet kullanıcıları oldu. Yapılan yorumlarda ünlü milyarderin aşı geliştirilmesi için yaptığı yatırımların amacını sorgulayanlar da vardı.

GENEL OLARAK İNSANLAR GERÇEKTEN OLUMLU OLDU”

Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın eş başkanlığını yürüten Bill Gates, son komplo teorileri ve Covid-19'un yayılmasını içeren önlemler hakkındaki düşüncelerini CCTV ile yaptığı röportajda paylaştı.

Bill Gates virüsün yaratıcısı olduğu suçlamasıyla ilgili “Dünyayı böyle salgınlara karşı hazırlamak için elinden gelenin en iyisini yapan birine bu suçlamanın ironik olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Teknoloji devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, pandemiye neden olabilecek ve olanlar da dâhil olmak üzere salgın hastalıkları çözmek için milyarlarca dolar harcadığını belirterek, “Çıldırmış bir durumdayız, bu yüzden çılgın söylentiler olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Gates, gezegendeki herkes için aşıları finanse etmek adına yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak “Sadece bir ülkeye odaklanmadan [aşı] yapmamız gerekiyor, aşı araştırması veya aşı fabrikaları için ödeme yapacak kaynaklara sahip olmayan ülkeler de dâhil olmak üzere tüm dünya için yapmamız gerekiyor.” dedi.

Gates, şimdilik en acil görevin, güvenli, etkili ve üretimi kolay bir Covid-19 aşısı bulmak olduğunu ifade ederek, dünyadaki herkese aşı ulaştırmanın Gates Vakfı'nın önceliklerinden biri olduğunu bildirdi.

“Bilim insanlarına aşı bulmaları için fon sağlıyoruz, bundan anlamlı bir kazanç elde etmeye çalışmadıklarına dair taahhütler alacağız.” açıklamasını yapan Bill Gates, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü bu acil bir ihtiyaç türüdür. Aşıyı olabildiğince ucuz hale getireceğiz ve paranın gezegendeki herkesin bu aşıyı satın alabilmesi için fon olacak bundan şüphe yok. Vakfımız dünyanın dört bir yanından sekiz ila 10 çeşit potansiyel aşı seçecek, bu aşıların araştırma ve geliştirilmesini desteklemek için her türlü çabayı göstereceğiz.”

“ÇİN, DÜNYANIN GERİ KALANINA YARDIM EDİYOR”

Bill Gates, Çin'in Covid-19'un yayılması için önlemleri aldığını ve dünyanın geri kalanına yardım ettiğine de dikkat çekti.

Hükümetin ocak ayının ikinci yarısında tamamen devreye girdiğini ve karantina kararının çok ciddi bir şekilde yapıldığını aktaran Gates, Çin'in yaptıklarının virüsle savaşan diğer ülkeler için de bir model olduğunu dile getirdi.

Bill Gates, salgının pek çok ülkede etkili olduğunu ancak çıkış eğrisinin ne zaman inişe geçeceğini bilmediğini ve insanların aralarındaki teması azaltması gerektiğinin anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin ve Güney Kore gibi ülkeler salgını etkili şekilde azalttı. Özellikle Çin, virüsün ilk ortaya çıktığı ülke olduğundan dünyanın salgını kontrol altına alma çabalarına daha fazla katkıda bulunacaktır. Bir şeyin ilk ortaya çıktığı ülke olmak her zaman en zor olanıdır çünkü bu konuda çok az şey bilinmektedir.”

Covid-19 ile mücadele eden sağlık görevlilerine saygı gösterilmesi gerektiğini de anımsatan Bill Gates, “Hastalığın yaygın olduğu her yerde sağlık çalışanlarının önce Çin'de, şimdi Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ellerinden geleni yaptıklarını gördük. Ne yazık ki, gelişmekte olan ülkelerde muhtemelen bir sonraki büyük dalga olacak, kapasiteleri daha düşük kalacak ve sağlık çalışanları daha da zor bir durumla karşı karşıya bulunacak.” diye konuştu.

Gates, son olarak Covid-19 salgını ve iklim değişikliği gibi sorunlarla başa çıkmak için dünyanın yenilikçi güçlerinin birbirleriyle derinden iş birliği yapması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Bu dünya için büyük bir adım olacaktır.” dedi.

Etiketler: »
1076 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?