logo

Beceri Geliştiren Çocuk Oyunları

Beceri Geliştiren Çocuk Oyunları

Çocukluk çağlarını düşündüğünüzde sizin de aklınıza ilk olarak oyun oynamak mı geliyor? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Artık büyüdünüz ve çocuklarınız mı var? Çocukların becerilerini geliştirecek ama eğlenceye de doyuracak ücretsiz oyunlar mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Bu yazıda çocukların eğlenerek oynayacağı ve hem zihinsel becerilerini hem de fiziksel becerilerini geliştirebilecekleri oyunlardan bahsedeceğiz.

Zihinsel ve Fiziksel Becerileri Geliştiren Oyunlar

Aslına bakarsanız neredeyse tüm oyunlar, çocukların çok eğlenebilecekleri aktivitelerdir ancak bazı çocuklar bazı oyunları daha az seviyor olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çocuğunuzu tanıyarak hangi oyunlardan hoşlandığını belirlemeniz ve oyunlarınızı ya da aktivitelerinizi buna göre şekillendirmenizdir. Şimdi, bazı çocuk oyunlarından bahsedelim ve önerileri birlikte inceleyelim:

Kral Dedi ki Oyunu

Bu oyunda bir kişi kral olur ve diğer oyunculara istediği hareketleri yaptırır. Bunun için önce kral seçilir. Ardından kral, kendi hayal gücüne göre çeşitli örneklerle diğer oyuncuları yönlendirir. Mesela;

  • Kral dedi ki Çağla, tek ayak üstünde on kere zıplasın.
  • Kral dedi ki Mustafa 5 tane sarı eşya bulsun.
  • Kral dedi ki Merve 10 tane uçan hayvan söylesin.

Bu şekilde kralın söylediklerini yapanlar arasından bir kişi seçilir ve kral değişir. Oyun, çocuklar sıkılana kadar devam ettirilir. Bu oyunda, çocukların rol yapma, görsel dikkat ve odaklanma becerileri ile sosyal iletişim becerileri gelişim gösterir.

İngilizce Kelimeler Oyunu

Bu oyunda çocuklar, yabancı dil becerilerini hızlıca ve genelde kalıcı olarak geliştirme imkanı bulurlar. Çocuğunuza bir kelimenin İngilizcesini ve Türkçesini öğretin. Ardından bunları kağıtlara yazarak eşleştirin. En son olarak da hangi Türkçe kelimenin hangi İngilizce kelimeye karşılık geldiğini bulmasını isteyin. Zorlandığı anlarda yardımcı olabilirsiniz ama bütün cevapları vermeyin. Dilerseniz küçük ipuçları ile de öğrenme sürecini destekleyebilirsiniz. Bunun için İngilizce kelimelerin yanına minik görseller çizebilirsiniz.

Zeka Geliştirme Oyunları

 

Zeka gelişimini desteklemek ve öğrenme sürecini kolaylaştırmak adına en mantıklı yollardan biri oyunlardan destek almaktır. Oyun oynarak öğrenmek çocuklar için her zaman daha çekicidir. Çeşitli yap-bozlar, zeka küpleri, blok oyuncaklar ya da Mental-UP gibi zeka oyunları ile zihinsel becerileri geliştirmek mümkün. Problemleri nasıl çözeceğini öğrenen ve bu çözümleri deneyimleyen çocuklar, ilerleyen yaşlarında karşılarına çıkacak problemleri çözme konusunda daha başarılı olacaklardır. Bu oyunları kırtasiyelerden ya da internetten satın alabilirsiniz. Mental-Up'ı ise sitesinden ya da Google Play Store ve App Store üzerinden indirebilirsiniz.

 

Daha detaylı incelemek isterseniz: Mental-UP Zeka Oyunları

İpucuyla Cevabı Bul Oyunu

Bu oyun, çocukların en sevdiği ve topluca oynanmaya en müsait oyunlardan biri. İlk olarak bir anlatıcı seçilir ve bu anlatıcı bir nesne, meyve, kişi ya da eşya gibi bir şey belirler. Bunun için diğer oyunculara, seçtiği şeyin meyve mi eşya mı ya da bir başka şey mi olduğunu söyler. Ardından bir ipucu verir. Bu sırada çocuklar doğru cevabı bulmaya çalışırlar. Doğru cevabı ilk bulan kişi anlatıcı olur ve oyun böyle devam eder. Bir örnekle açıklayalım isterseniz. Diyelim ki anlatıcı bir meyve olarak çilek seçti. Bu durumda diğerlerine şu ipuçlarını verebilir:

 

  • Ben bir meyveyim.
  • Kırmızıyım.
Etiketler:
1133 Kez Görüntülendi.
e-ticaret paketleri
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?