logo

“Afrikalılara yönelik Coronavirüs ayrımcılığını durdurun”

“Afrikalılara yönelik Coronavirüs ayrımcılığını durdurun”

Çin’in Guanco başta olmak üzere birçok kentinde yabancıların özellikle de siyahilerin ikinci yeni tip korona (Covid-19) dalgasından sorumlu tutularak evlerinden tahliye edildiği, alışveriş merkezleri, restoranlar ve hastaneler dahil kamusal alanlara alınmadığı, evlerinden ve kaldıkları otellerden çıkarıldıkları, sokaklarda darp edildikleri iddiaları Afrika’dan sert tepki gördü.

Çin’de bulunan Afrika ülkelerinin büyükelçileri Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’de gönderdikleri ortak notada, ülkede Covid-19’un Afrikalılar tarafından yayıldığı izlenimi veren bu tür ayrımcı eylemlere son verilmesi çağrısı yaptı.

Notada, “Pekin’deki Afrikalı Büyükelçiler, siyahi vatandaşlara yönelik zoraki test, karantina ve diğer insanlık dışı muamelelere derhal son verilmesini talep ediyor.” ifadesine yer verildi.

AFB, ENDİŞELERİNİ ÇİN BÜYÜKELÇİSİNE BİLDİRDİ

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Çin’de Afrikalıların maruz kaldığı ayrımcılığa dair endişelerini iletmek için Çin’in AfB Büyükelçisi Liu Yuxi’yi çağırdığını belirtti.

Muhammed, Pekin yönetiminden Afrika ve Çin arasındaki mükemmel ilişkilerle bağdaşacak şekilde konuyla ilgili iyileştirici önlemler alınmasını istediğini kaydetti.

Çinli yetkililer ise Afrikalıların ayrımcı eylemlere maruz kaldığı suçlamalarını reddederek söz konusu olayların münferit vakaları olduğunu savunuyor.

Etiketler: »
243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?