logo

5 Mart’ta Putin ile Erdoğan’ın ikili görüşmesi konusu konuşulmadı

5 Mart’ta Putin ile Erdoğan’ın ikili görüşmesi konusu konuşulmadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze ikili bir görüşme yapabilecekleri açıklamasına Rusya’dan cevap gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ikili bir görüşme üzerinde konuşulmadığını, İdlib konulu çok taraflı görüşmelere yönelik hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Peskov, “İkili temaslara yönelik konuşulmuyor, ancak çoklu formatta bir görüşme üzerinde çalışılıyor. Henüz bir karar alınmadı, zira potansiyel tüm katılımcılar henüz onay vermedi” dedi.

Fransa- Almanya- Türkiye’nin katılacağı formatta bir görüşme söz konusu değil

Peskov, Fransa- Almanya- Türkiye’nin katılacağı formatta bir görüşmenin söz konusu olmadığını ama İran’ın katılımıyla bir görüşme olasılığı üzerinde de çalışıldığını ekledi. Ayrıca henüz tüm liderlerin yanıt vermediğini belirten Kremlin sözcüsü, bu nedenle diplomatik kanallar üzerinden çalışmaların halen devam ettiğini vurguladı.

Azerbaycan ziyareti öncesinde gündeme ve son haftalarda gerilen Rusya-Türkiye ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, ‘4’lü Zirve kesin değil, en kötü ihtimalle 5 Mart’ta Putin’le yüz yüze görüşeceğim’ açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler: »
132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?