logo

Rusya ve Türkiye Demir yolu Taşımacılığında Ortak Hareket Edecek.

Rusya ve Türkiye Demir yolu Taşımacılığında Ortak Hareket Edecek.

Rusya ve Türkiye, koronavirüs salgını dolayısıyla kara ve hava taşımacılığında yaşanan istikrarsızlıklardan dolayı iki ülke demiryolu kurumlarının koordinasyonunu artırma kararı aldı.

Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih ile Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs Covid-19 koşullarında iki ülke vatandaşlarının tahliyesi ve yük taşımacılığı konularında görüştü ve karşılıklı işbirliğini geliştirme kararı aldı.

Demiryoluyla yük taşımacılığını genişletme olasılığını konuşan taraflar, kara ve hava taşımacılığında istikrarsızlığın yaşandığı bu dönemde iki ülkenin demiryolu kurumlarının koordinasyonu artırmalarını kararlaştırdı.

22 Nisan’da iki ülke bakanının gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Covid-19 sürecinde Rus ve Türk vatandaşlarının karşılıklı ülkelerine tahliyesinde işbirliği konuları ele alındığı bildirildi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, karayoluyla uluslararası yük taşımacılığı alanındaki işbirliğiyle ilgili güncel konuları alırken özellikle Türk nakliyeciler için ek transit izinleri verilmesi ve Rus nakliyecilere Türkiye’ye girişte uygulanan kısıtlamaların kaldırılması üzerinde durulduğu vurgulandı.

Türkiye ile Rusya arasında yapılan tahliye uçuşları, demiryolu taşımacılığı, denizcilik konuları ile ulaştırma alanındaki ilişkilerin Kovid-19 salgınından en az şekilde etkilenmesi ve ilişkilerin artırılması için atılabilecek adımlar ele alındı.

Rusya’dan 400 Türkiye vatandaşı tahliye edilecek

Rusya’da bulunan yaklaşık 400 Türkiye vatandaşı Türkiye’ye getirilecek.

Şu anan kadar Türkiye’de bulunan 1950 Rusya vatandaşı düzenlenen 12 farklı uçak seferiyle ülkelerine gönderildi.

Etiketler: »
138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?