logo

Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?

Tahsin AKIN

facebooktwitter
Tahsin AKIN
tahsin@tahsinakin.com

Uzun süredir muhtelif konular hakkında yazmak istiyordum. Bu yazıların bir kısmını hikaye şeklinde ele almak istedim. Bu hikayelerin bir kısmı seri halinde olacak. Bir hikaye bir umut serisini yazmaya başladım.

Nasıl Zengin Olunur?

Bir gün Umut’a bir telefon gelir. “Efendim” der Umut. Telefonun diğer ucunda birkaç kişi var. Bir tanesi kısa boylu beyaz sakallı, takma dişli bir ihtiyar, gözlerini telefona sabitlemiş sakin bir şekilde dinliyor. Bir soru sordular “nasıl zengin olunur?”
Umut: “Çalarak” dedi.
Telefonu göbekli beyaz yüzlü orta yaşlı birisi elinde tutuyordu. Gözlüklerinin içerisinden büyüyen göz bebekleri ile şaşı gözleri bir anda belirdi. Şaşkın bir şekilde “Nasıl” dedi.
Umut: tekrar “Çalarak” dedi. “Çalarak, Çalarak, Çalarak” tam üç kez tekrarladı.
Telefonu dinleyenlerin gözleri fal taşı gibi açıldı, ilk eylemleri bir birlerine bakmak oldu.

Umut devam etti: Eğer amacınız dünya ise en hızlı bir şekilde ancak çalarak zengin olursunuz. İnsanların çoğunluğu fakir ve çoğunluğu çok az bir ücret alarak çalışıyor. Hiç çalışmayan bir avuç milyoner milyonlarca insanın sahip olmadığı bir servete sahip. Çalışarak böyle bir servet kazanabilmek pek mümkün değil. Bir çalışırsın bir kazanırsın. Belki ticaretle bir çalışıp dokuz kazanabilirsin. Hiç çalışmayan milyon çalıyor zengin oluyor. Yatların, yalıların, lüks tatillerin kaç tanesi çalışarak kazanılıyor? Hedefin dünya ise birinci kural çalacaksın! Sadece çalarak mı zengin olunur? Tabiki hayır.
Yalakalıkla da zengin olabilirsin. İkinci kural yalakalık! Hedefe odaklanmış bir ok gibi hemen git bir zengin veya makam sahibi insan bul. Amacın para olduktan sonra ne yapacağını biliyorsundur, sana yalakalığı anlatamam.
Üçüncü seçenek zengin birisi ile evlen. Zengin malını başkası ile paylaşmak istemez. Zor ama mümkün.
Dördüncü ihtimal miras. Miras ile de zengin olabilirsin.

Bu cevaplar karşısında şaşkınlık iyice artıyordu. Umut ironi yapıyordu.

Para ve Mutluluk

Sordular para mutluluk getirir mi?

Umut “Her zengin mutlu mu? Hedefiniz dünya mı ahiret mi? Amacına bağlı. Eğer hedefin ahiret ise yapman gerekenleri dininden öğreneceksin. Kuran ve peygamber en mükemmel emirleri bildirmiş ve Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimiz en iyi bir şekilde yaşayarak tatbik etmiştir. Dinini iyi öğren dünya ve ahiret saadetine erişirsin. Eğer inananlardan isen mutluluğu parada arama. Huzura ancak Allah’ı anarak ulaşabilirsin. Müminler bu köhne dünyayı sevmemelidir. İçinizdeki dünya sevgisini ne kadar azaltırsanız o kadar çok mutlu olursunuz”, dedi Umut.

Etiketler: »
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?
#

Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?” için 1 yorum

 1. 3yorhan : diyor ki:

  Adı Umut olan bir başkan ancak son paragraftaki gibi bir cevap verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 1683 : Merzifonlu’dan Murat Giraya Mektup

  09 Temmuz 2020 Köşe Yazıları, Tarih, Tüm Manşetler

  Akıp giden yaşam çizgisi genel olarak bir matematiksel eğri veya doğru parçası ile tarif edilir. Bu yaşam çizgisi üzerinde inişli çıkışlı eğriler bazen de kırılmalar bulunur. Yapılan hataların büyüklüğünü anlatmak için kırılma noktası diye tabir ettikleri anlar veya süreçler de bulunur. Futbol takımları 90 dakikalık bir maçta nasıl hatalar yapıp yenilgi alıyorlarsa Devletler ve topluluklar da telafisi olmayan hatalar yapabiliyor. Bu hatalardan birisi bizim geçmişimizde, 1683 yılında yaşandı. Kazandığımız 1071,1453,1923 gibi tarihleri iyi biliri...
 • Kömür, Petrol, Churchill ve Şeytanın Dışkısında Boğulma

  08 Temmuz 2020 Dünya, Köşe Yazıları, Tarih, Tüm Manşetler

  Türkler olarak Winston Churchill’i yakından tanırız. Özelliklede 1. Cihan Harbinde söylediği ‘’bir damla kan eşittir bir damla petrol’’ sözünden sonra Ortadoğu coğrafyasında Churchill ismi popülerliğini hiç yitirmedi. Churchill 1911 yılında Kraliyet Donanması'ndan sorumlu bakan olmuştur. Alması gereken ilk önemli kararlardan biri Britanya İmparatorluğunun genişlemeci Almanya karşısında donanmasında Galler bölgesinde çıkarılan yani güvenli ulusal bir kaynağa dayalı kömürü mü yoksa çok uzaklarda, İran'da çıkarılan petrolü mü kullanacağıdır. Uz...
 • Konvansiyonel Savaş Ne Demek?

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları, Tarih, Teknoloji, Tüm Manşetler

  Hayatımızda değişimin hızlanması ile kavramlarında sürekli bir değişim ve dönüşüm göstermesi kaçınılmaz olmuş durumda. Eskiden savaş denildiği zaman tek bir şey anlaşılırdı ve iki ordunun karşılıklı şiddet göstermesi denirdi. Hatta adına savaş değil Harp denirdi. Bu gün ise savaşın tanımı şu şekilde yapılmakta; Savaş, uluslararası sistemde şiddet kullanma ya da silahlı kuvvet kullanma kapasitesine sahip devletler ve devlet dışı siyasal aktörler arasında gerçekleşen, büyük ölçekli fiziksel şiddet içeren çatışma ya da çarpışmadır. Bir de Savaşı ...
 • Sigortanın Kısa Tarihi

  06 Temmuz 2020 Ekonomi, Köşe Yazıları, Tarih, Tüm Manşetler

  Hayatımızda önemli yer tutan ancak hiç önemsemediğimiz konular vardır. Örneğin sigorta; çocukluk döneminde sigorta deyince elektrik kesilince kontrol edilen şey diye düşünürdük. Ancak sadece bundan ibaret olmayan ne kadar geniş bir kavram olduğunu incelemek gerekiyor. Günümüzden yaklaşık 4000 yıl öncesine Babillere kadar uzanmak gerek. Zamanın ticaret merkezi durumundaki Babil’ de, kervan tüccarlarına borç veren sermayedarlar, kervanların soyulması veya fidye ödeme durumuyla karşılaşmaları halinde tüccarların borçlarını silmekte, buna karşıl...