logo

Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?

Tahsin AKIN

facebooktwitter
Tahsin AKIN
tahsin@tahsinakin.com

Uzun süredir muhtelif konular hakkında yazmak istiyordum. Bu yazıların bir kısmını hikaye şeklinde ele almak istedim. Bu hikayelerin bir kısmı seri halinde olacak. Bir hikaye bir umut serisini yazmaya başladım.

Nasıl Zengin Olunur?

Bir gün Umut’a bir telefon gelir. “Efendim” der Umut. Telefonun diğer ucunda birkaç kişi var. Bir tanesi kısa boylu beyaz sakallı, takma dişli bir ihtiyar, gözlerini telefona sabitlemiş sakin bir şekilde dinliyor. Bir soru sordular “nasıl zengin olunur?”
Umut: “Çalarak” dedi.
Telefonu göbekli beyaz yüzlü orta yaşlı birisi elinde tutuyordu. Gözlüklerinin içerisinden büyüyen göz bebekleri ile şaşı gözleri bir anda belirdi. Şaşkın bir şekilde “Nasıl” dedi.
Umut: tekrar “Çalarak” dedi. “Çalarak, Çalarak, Çalarak” tam üç kez tekrarladı.
Telefonu dinleyenlerin gözleri fal taşı gibi açıldı, ilk eylemleri bir birlerine bakmak oldu.

Umut devam etti: Eğer amacınız dünya ise en hızlı bir şekilde ancak çalarak zengin olursunuz. İnsanların çoğunluğu fakir ve çoğunluğu çok az bir ücret alarak çalışıyor. Hiç çalışmayan bir avuç milyoner milyonlarca insanın sahip olmadığı bir servete sahip. Çalışarak böyle bir servet kazanabilmek pek mümkün değil. Bir çalışırsın bir kazanırsın. Belki ticaretle bir çalışıp dokuz kazanabilirsin. Hiç çalışmayan milyon çalıyor zengin oluyor. Yatların, yalıların, lüks tatillerin kaç tanesi çalışarak kazanılıyor? Hedefin dünya ise birinci kural çalacaksın! Sadece çalarak mı zengin olunur? Tabiki hayır.
Yalakalıkla da zengin olabilirsin. İkinci kural yalakalık! Hedefe odaklanmış bir ok gibi hemen git bir zengin veya makam sahibi insan bul. Amacın para olduktan sonra ne yapacağını biliyorsundur, sana yalakalığı anlatamam.
Üçüncü seçenek zengin birisi ile evlen. Zengin malını başkası ile paylaşmak istemez. Zor ama mümkün.
Dördüncü ihtimal miras. Miras ile de zengin olabilirsin.

Bu cevaplar karşısında şaşkınlık iyice artıyordu. Umut ironi yapıyordu.

Para ve Mutluluk

Sordular para mutluluk getirir mi?

Umut “Her zengin mutlu mu? Hedefiniz dünya mı ahiret mi? Amacına bağlı. Eğer hedefin ahiret ise yapman gerekenleri dininden öğreneceksin. Kuran ve peygamber en mükemmel emirleri bildirmiş ve Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimiz en iyi bir şekilde yaşayarak tatbik etmiştir. Dinini iyi öğren dünya ve ahiret saadetine erişirsin. Eğer inananlardan isen mutluluğu parada arama. Huzura ancak Allah’ı anarak ulaşabilirsin. Müminler bu köhne dünyayı sevmemelidir. İçinizdeki dünya sevgisini ne kadar azaltırsanız o kadar çok mutlu olursunuz”, dedi Umut.

Etiketler: »
379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?
#

Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?” için 1 yorum

 1. 3yorhan : diyor ki:

  Adı Umut olan bir başkan ancak son paragraftaki gibi bir cevap verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu ayetler cemaatler için mi geldi?

  24 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  İslam dininde tarikatlerin yeri nedir? Tarikatçilik, dincilik, cemaatçilik Kurana uygun mu? https://www.youtube.com/watch?v=H8WajNHTT3k Bu soruların cevabını gelin birlikte Kuranı Kerimden araştıralım. Bugün ülkemizde çeşitli tarikatlere bağlı birçok grup halinde cemaat bulunmaktadır. Prof. Dr. Esergül Balcı’nın 2018’de hazırladığı rapora göre Türkiye’de belli başlı 30 tarikat ve onlara bağlı 400 kol bulunuyor. Kaynak Cemaatler kendi ekosistemini oluşturmuş ve grupça hareket etmektedir. Peki bu gruplar için Kuran ne diyor? Âl-i İmrâ...
 • Kahlenberg(Alaman Dağı)

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Politika, Tarih, Tüm Manşetler

  Bazılarına göre Kahlenberg deyince akıllara Danimarkalı ünlü futbolcu Thomas Kahlenberg gelebilir. Oysa tarihimizin dönüm noktalarından birisi olan bir muhaberenin yaşandığı yerin adıdır Kahlenberg. Günümüzde orta Avrupa da olan Viyana’ya gelen herkesin çıktığı veya çıkarıldığı, İstanbul’daki Çamlıca tepesine benzeyen tepedir. 12 Eylül 1683'te Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu orduları arasında yapılan meydan muhasebesi Kahlenberg Muharebesi ya da Osmanlıların verdiği isimle Almandağı Muharebesi olarak bilinir. Muhar...
 • 40 Ton Altın’ın Hikayesi

  11 Eylül 2020 Köşe Yazıları, Tarih

  40 Ton Altın'ın Hikayesi ve Baş Rostolar Bir Umut Hikayesi Serisi devam ediyor. 40 Ton Altın'ın Hikayesi Başlıyor Burada dinleyecekleriniz gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek kurgulanmış olabilir. Ufukta kara gözüktü. Suvari Bey heyecanlıdır. Yol boyunca Çarkçıbaşı ile görüşmüş bir aksilik çıkmaması için tanrıya dua etmiştir. Yolu uzun, yükü ağırdır. Tayfa yükten habersiz ama yükün önemini kaptanların ciddiyetinden anlamıştır. Korumalar eşliğinde bu gemi limana yanaşır.  Nihayet büyük yük ve büyük emanet Kitauların ülkesine ulaştırılmış...
 • Cin Nedir? Cinlerin Özellikleri Nelerdir?

  30 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Cin, duyu organlarıyla algılanamayan, çeşitli şekillere girebilen, ateşten yaratılmış, ruhanî varlıklara verilen bir addır. Kuranı Kerimde Rahman Süresi 15.inci ayette şöyle tanımlanmaktadır: Cinleri dumansız, saf alevden yarattı. “CİN” adıyla bilinen gerçeği itibarıyla insan gözü tarafından görülemeyen bazen de sahip oldukları özellikler dolayısıyla, bazı insanlara maddemsi görüntüler verebilen canlılardır. Kur’ân-ı Kerîm’de “CİN” kelimesiyle tanımlanan; halk arasında “peri”, “dev”, “hayalet”, “cin”, “ecinni” diye bilinen; görüntülerine gö...