logo

Kim Jong-un Esrarengiz Hayatı

Kim Jong-un Esrarengiz Hayatı

Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un, dünya gündeminden adı düşmeyen isimler arasında. Özellikle füze sistemleriyle sıkça gündeme gelen, ABD’yi tehdit eden Kim Jong-un’un hayatı da merak ediliyor. Kuzey Kore lideri ve işçi partisi başkanı olan Kim Jong’un siyasi kariyeri ve hayatı hakkındaki bilgiler.

Kim Jong Un 2011’den bu yana Kuzey Kore’nin Yüce Lideri ve 2012’den beri Kore İşçi Partisi Başkanı olan bir Kuzey Koreli siyasetçidir. Kim, 1994’ten 2011’e ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il’in ikinci çocuğudur. 1948’den 1994’e kadar Kuzey Kore’nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung‘un torunudur. Kim, ülkenin kuruluşundan sonra dünyaya gelen ilk Kuzey Kore lideri ve aynı zamanda dünyadaki en genç ikinci hükûmet başkanıdır. Kuzey Kore basınına göre “Gelmiş geçmiş en büyük komutandır.” Kuzey Kore devlet medyası genellikle onu Mareşal Kim Jong-un, “Mareşal” veya “Aziz Haşmetli” olarak adlandırıyor.

Kim Jong babasından görevi devralmadan önce çok az biliniyordu. Geçmişi gizemle dolu. Gelin ABD’yi füze göndermekle tehdit eden adam Kim Jong Un esrarengiz hayatını inceleyelim.

İlk Yılları

Kim Jong-un kaç yaşında?
Doğum tarihi gizli tutuluyor. Resmi olarak 83’lü, raporlara göre 84’lü ama gerçek doğum yılı 1982 olarak tahmin ediliyor. Bugün 2020 yılı itibari ile 38 yaşında. Japon gazetelerinde yayınlanan haberlere göre İsviçre‘de Bern yakınlarında İngilizce “International School”a gitti. Bir Kore diplomatının oğlu imiş gibi gerçek kişiliği saklanarak okutuldu. Utangaç, sınıf arkadaşları ile birlikte iyi ilişkileri olan ve bir basketbol hayranı iyi bir öğrenci olarak nitelendirildi. NBC News’in bir haberinde Nisan 2012’de Kim Jong-un düşünülenden daha önce 1991 ya da 1992 yılından bu yana İsviçre’de yaşamış olduğunu gösteren belgeler yayınlandı. Bir lise arkadaşı onu “oyun kurucu” olarak nitelendirdi. Bir diğeri, son derece rekabetçi olduğunu söyledi. Kim; “Kaybetmekten nefret ediyor.” En sevdiği spor basketbol olan tatlı diktatörün en sevdiği basketçi ise Michael Jordan.


Bu resimde görüldüğü üzere Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve eski NBA yıldızı Dennis Rodman 2013 28 Şubat’ta Kuzey Kore Pyongyang’da bir basketbol maçı izliyor. Kim, büyük babası kurucu Kim İl Sung‘a çok benziyor. Analistler, Kim’in çok korkulan babasından daha çok halkı tarafından sevilen büyük babasına model olmayı umduğunu söylüyorlar.

Kariyeri

Varis Seçilmesi
En büyük kardeşi olan Kim Jong-nam’ın Mayıs 2001’de sahte pasaport kullanarak yanında 2 kadın ve 1 çocuk ile Japonya’daki Disneyland’e ziyaret etmek istemesinin başarısızlıkla sonuçlanması ve babasının gözünden düşmesi ile yeni varis olarak seçilmiştir.

Yaşlı Kim’in ölümünün ardından Kuzey Kore devlet televizyonu onu “Büyük Başarılı” olarak ilan etti. Kim, Kore İşçi Partisi Başkanı , Merkez Askeri Komisyon Başkanı, Devlet İşleri Komisyonu Başkanı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı’nı üstlendi. ve Kuzey Kore’deki en yüksek karar organı olan Kore İşçi Partisi Politrobu Başkanlığı üyesidir. Kim, 18 Temmuz 2012’de Kore Halk Ordusu’nda Kuzey Kore Mareşal rütbesine terfi etti ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı görevini pekiştirdi.

12 Aralık 2013 tarihinde Kim, “ihanet” için amcası Jang Song-thaek’in idamını emretti.

Kim, üvey kardeşi Kim Jong-nam’a Şubat 2017’de Malezya’daki suikast emrini verdiğine inanılıyor.

2018’de Kim Jong-un ve Güney Koreli Moon Jae-in, Kuzey ile Güney arasındaki sınırda iki kez Panmunjom’da ve bir kez Pyongyang’da bir araya geldi. Bu görüşme rakip iki devlet açısından bir ilki gerçekleştiriyordu. 12 Haziran 2018’de, Kim ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore nükleer programını tartışmak üzere Kuzey Kore lideri ve ABD başkanlığı arasında ilk defa yapılan görüşmelerde Singapur’daki bir zirvede bir araya geldi. Şubat 2019’da Hanoi’deki bir takip toplantısı aniden bir anlaşma yapılmadan sona erdi. 25 Nisan 2019’da Kim ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk zirvesini Rusya’nın Vladivostok kentinde gerçekleştirdi. 30 Haziran 2019’da, Kim Kore Demilitarized Zone’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

Kim Jong Un Sağlık Durumu

2009’da, raporlar Kim Jong-un’un diyabetik olduğunu ve hipertansiyondan muzdarip olduğunu öne sürdü. Ayrıca sigara içtiği de biliniyor. Kim Jong-un, Eylül ve Ekim 2014’te altı hafta boyunca halk önüne çıkmadı. Devlet medyası “rahatsız edici bir fiziksel durumdan” muzdarip olduğunu bildirdi. Daha önce de böyle bir sorun yaşamıştı. Ortaya çıktığında bir baston kullanıyordu.

Güney Kore hükümeti, Eylül 2015’te, Kim’in önceki beş yılda vücut ağırlığında 30 kilo aldığını ve tahminen toplam 130 kg (290 lb) vücut ağırlığına ulaştığını belirtti.

Kuzey Kore Lideri Kim’in Son Durumu

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la ilgili flaş bir iddiaya ortaya atıldı. Corona virüsü günlerinde öldüğü iddia edildi. Bir kısmına göre ise Kalp ameliyatı sonrası durumunun ağır olduğu iddia edilen Kim için Çin‘den doktor heyeti gönderildi.

Dünya corona virüsüyle mücadele ederken, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ölümle pençeleştiği iddiası uluslararası basınının gündemine oturdu. Reuters’ın haberine göre aralarında doktorların da bulunduğu bir heyet, Kim’in durumunu netleştirmek için Kuzey Kore’ye gönderildi.

Etiketler: » » » »
463 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?
#

Kim Jong-un Esrarengiz Hayatı” için 1 yorum

  1. 3yorhan : diyor ki:

    çok esrarengiz. Füzelere fısıldayan adam ve füzeleri okşayan adam demişler ona.