logo

George Soros’tan Erdoğan açıklaması: Desteği hak ediyor

George Soros’tan Erdoğan açıklaması: Desteği hak ediyor

Türkiye’de zaman zaman tartışmaların odağı olan ve para sihirbazı olarak anılan George Soros, Türkiye’nin Suriye politikasına destek çağrısı yaptı ve Rusya ile Suriye’nin savaş suçu işlediğini belirtti.

Soros, İngiliz Financial Times’daki yazısındda, Rusya ve Suriye’yi “savaş suçu” işlemekle suçlarken “Türkiye’nin Suriye konusunda desteği hak ettiğini” söyledi.

Soros Türkiye için “Esad ve Rus müttefikleri tarafından İdlib’de sıkıştırılan sivilleri savunmak için askeri güç kullanan tek ülke” dedi.

İdlib’de 34 askerin hayatını kaybettiği hava saldırısına da değinen Soros, saldırıyı Rus uçaklarının yaptığını öne sürerken, Türkiye’nin buna karşın Rusya’ya saldırmaya cesaret edemediğini, Putin’in de “ceza alamadan kurtulduğunu” söyledi. “Avrupa, Türkiye’nin kendi halkına nasıl davranabileceğini de unutmamalı. Kürtlere karşı pervasız güç kullanımlarına tanık olduk.” diyen Soros, yazısının sonunda ise şu ifadelere yer verdi: Ama en asından Suriye konusunda, Türkiye Avrupa’nın desteğini hak ediyor. Bu nedenle Avrupa, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’le İdlib’de Suriyeli mülteciler için bir ‘güvenli bölge’ içeren bir ateşkes anlaşmasına varmaktaki müzakere pozisyonunu desteklemeli. Umarım bu aynı zamanda Putin’in savaş suçlarını Avrupa’daki diyaloğun da merkezine oturtur.

 

 

Etiketler: »
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?
#

George Soros’tan Erdoğan açıklaması: Desteği hak ediyor” için 1 yorum

  1. Yusuf : diyor ki:

    Rusya ya olan düşmanlığından dolayı böyle söylüyor diyorlar