logo

Akıllı telefonlardaki adım sayar nasıl çalışıyor?

3yorhan

3yorhan
orhanyusuf@gmail.com
Akıllı telefonlardaki adım sayar nasıl çalışıyor?

Güncel akıllı telefon modellerin çoğunda bulunan adım sayar özelliği dikkatlerden kaçmamıştır. Bu uygulamanın nasıl çalıştığını merak edenler için; hareket sensörleri ve konum verisi baz alınarak, kullanıcıya en doğru bilgiyi vermeye çalışıyor. Hareket sensörü, yaptığınız hareketleri algılarken konum verisi, kat ettiğiniz mesafeyi değerlendiriyor. Böylece hareket sensöründen alınan veriler ve konum verileri bir araya getirilerek adım sayınızı tespit ediyor.
Bu uygulama akıllı telefonlar çıkmadan önce de vardı. Şöyle ki;
Pedometre
Adından da anlaşılabileceği gibi pedometre yani adımsayar, bir kişinin yürürken attığı adımları sayan cihazdır. Uzmanlara göre, yetişkin bir insanın sağlıklı kalabilmesi için günde en az 10.000 adım atması gerekiyormuş. Ancak hiç kimsenin attığı adımları ilk birkaç yüzden sonra saymaya devam edememesi, adımsayarın popülerleşmesini sağlamıştır.

Günümüzde iki tip teknoloji ile üretilen pedometre mevcuttur.
1 – Eski tip pedometre
Mekanik bir yapıya sahip olan eski tip pedometreler, bir top ya da benzeri bir cismi barındıran ve sallandıkça adım atıldığını düşünen türden bir çalışma mantığına sahiptir. Bu tip pedometreler sallanmayı mekanik bir şekilde algılayıp adım olarak ele aldığından, çok da verimli olmamışlardır.
2 – Dijital Pedometre
Dijital adımsayarlar, daha yeni ve gelişmiş teknoloji kullanarak adım sayarlar. Cihazın içerisinde yer alan bir yazılım, atılan adımları kaydeder. Eski tip cihazlarda yer alan topun yerine, dijital olanlarda jiroskop ya da benzeri bir donanım yer almaktadır.

Dijital pedometrelerin üst modellerinde, atılan adımları mesafeye dönüştürmeyi sağlayan ya da harcanan kaloriyi gösteren hesaplayıcılar da bulunur.

107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?
#

Akıllı telefonlardaki adım sayar nasıl çalışıyor?” için 1 yorum

 1. 3yorhan : diyor ki:

  Türk dil Kurumuna Göre adımsayar:Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uzaylılar Aslında Cinler Mi? UFO Gerçeği

  04 Haziran 2020 Bilim, Köşe Yazıları

  Son zamanların tartışma konusu olan UFO yani “Unidentified Flying Object" tanımlanamayan uçan nesne olarak bilinen canlılar zaman zaman gündemi meşgul ediyor. Biz bu yazıda UFO ve cin ilişkisini irdeleyeceğiz. UFO ve uzaylı ırkları reptilyanlar gerçekte cin mi? Uzaylilar diye kendilerini tanıtan Cinler mi? Cinlerin uydurduğu galaksiler ve kendilerini Allah yerine koyan cinlerin çelişkilerini bu yazıda anlatacağız. İnsanları, İSLÂM DİNİ gerçeklerinden uzaklaştırmayı vazife edinmiş olan Uzaylı görünümündeki bazı Cinler Şeytan’ı inkâr edip, ins...
 • Nasıl Zengin Olunur? Para Mutluluk Getirir mi?

  31 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Uzun süredir muhtelif konular hakkında yazmak istiyordum. Bu yazıların bir kısmını hikaye şeklinde ele almak istedim. Bu hikayelerin bir kısmı seri halinde olacak. Bir hikaye bir umut serisini yazmaya başladım. Nasıl Zengin Olunur? Bir gün Umut'a bir telefon gelir. "Efendim" der Umut. Telefonun diğer ucunda birkaç kişi var. Bir tanesi kısa boylu beyaz sakallı, takma dişli bir ihtiyar, gözlerini telefona sabitlemiş sakin bir şekilde dinliyor. Bir soru sordular "nasıl zengin olunur?" Umut: "Çalarak" dedi. Telefonu göbekli beyaz yüzlü orta yaş...
 • Kurtlar Vadisini Bir De Bu Gözle Okuyun

  31 Mayıs 2020 Dünya, Genel, Köşe Yazıları

  Bir gün ormanlık ve puslu bir vadide bir Sibirya kurdu, bir Alman kurdu, bir de Türk Kurdu gidiyorlarmış. Karşılarına bir koyun çıkmış. Alman kurdu hemen atılmış. Arkadaşlar siz bana bırakın ziyafet için önlüklerinizi bağlayın demiş. Koyun o arada çalılıkların arkasında otluyormuş. Alman kurdu önce Hitler gibi bir nara atmış eşeden köşeden yallah diyerek saldırmış koyuna. Yeşil otların arasındaki çukura düşüp ayağını yaralamış. Eli boş diğer kurtların yanına ayağı aksayarak dönmüş. Ne oldu dediklerinde istesem yakalardım ama koyunda corona virü...
 • Birleşmiş Milletler’in New York’taki Karargâh Binasının Arsası

  18 Mayıs 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Televizyonda sık sık gördüğümüz Birleşmiş Milletler binasının tam adı "Birleşmiş Milletler'in New York'taki karargâh binası"dır. Böylesine önemli bir yerin arazisi nasıl BM ye tahsis edildi veya satın alındı hiç düşündünüz mü? 1949-1950 yılları arasında inşa edilen bu yapının yerini Rockefeller ailesine aittir. Manhattan'dan fazla izole olması nedeni ile Nelson Rockefeller bir miktar ek satın alma düzenledi. Bu 8,5 milyon dolarlık satın almadır. Bu para baba John D. Rockefeller, Jr. tarafından sağlandı. Binanın ana mimarları Le Corbusier ve ...