logo

Eşek sütünün faydaları

Eşek sütünün faydaları

Çin, Vietnam ve Kenya gibi ülkeler, eşek etini sıklıkla tüketirken, ülkemizde eşik eti tercih edilen ürünler arasında yer almıyor. Ancak ülkemizde eşek etine olan ilginin arttığı öğrenildi.

Seyhan ilçesindeki bir küçükbaş hayvan ve eşek çiftliğinde üretilen eşek sütü, özellikle kanser hastaları tarafından yoğun ilgi görüyor. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, eşek sütünün anne sütüne en yakın süt olması nedeniyle tercih edildiğini belirterek, alerjiye neden olma ihtimalinin de çok az olduğunu kaydetti. Eşek sütünün akciğer hastalıklarına ve kansere iyi geldiği yönünde araştırmalar olduğuna değinen Köse, eşekler az süt verdiği için bu sütün değerli olduğunu belirtti.

“SÜT ALMAK ZOR” 

Kentin tek eşek çiftliğinin sahibi Adana Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, sütün litresinin 150 liradan satışa çıktığını belirterek, “Şu anda 60 civarında eşeğimiz var. Bunların 10 tanesi sağılıyor. Yaklaşık 200-300 gram civarında süt veriyorlar. . Bu hayvanların yetiştirilmesi ve süt üretimi çok zor. Gebelikleri 12 ay sürüyor, altı aylık bir laktasyon süresi var. 6 ay civarında sağım yapılıyor, daha sonra yaklaşık olarak bir yıla yakın bir zaman tekrar yavrulaması bekleniyor. Bu süre zarfında tekrar yiyor bu hayvanlar. O yüzden maliyeti çok yüksek. Şu anda litre fiyatı 150 lira” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: »
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?
#

Eşek sütünün faydaları” için 1 yorum

  1. Yusuf : diyor ki:

    Katır sütünün de faydaları mutlaka vardır.